Facebook

Sitemize üye olup şiir ve yazılarınızı paylaşabilirsiniz. Hemen Ücretsiz Üye Olun!

Eğitimci Yazar ve Şairler (Eyaş), içmeden aşk sarhoşu olan ve gelecek nesillere benimde bir kaç kelamım var diyenlerin sitesi.

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alternatif Okullar
#1
ALTERNATİF OKULLAR GENEL DEĞERLENDİRME

 
Geçmişten günümüze hızla değişen dünyamızda elbette ki değişimden payını eğitimde alacaktır. Özellikle son bir asra baktığımızda bin yıllık bir değişimin gerçekleştiğine şahit oluyoruz. Bununla beraber insanlar, çevre hatta tabiat bile değişime uğramaktadır. Özelikle bu değişimler karşısında tedbirini almayan ülkeler geri kalmaya mahkum kaldılar. Özellikle eğitim alanındaki reformlar karşısında kendini revize edemeyen ülkelerin gelişmişlik düzeyinde aynı etkiye sahip olduğuna şahit oluyoruz. Bu değişimlere etken olan ana sebep beklenti ve isteklerin çeşitliliği sonucu olduğunu görmekteyiz. İşte bu beklentiler eğitimcileri alternatif arayışlara sevk etti. Buna yönelik özellikle son çeyrek asırda hızlı bir değişimin gerekçesi olan alternatif okullar, zamanımızın çocuklarına hitap etme adına farklılıklar ile birlikte iyi bir reçete niteliğinde olduğunu söylemek mümkün. Zorunlu hale gelen bu etkenler arasında teknolojik gelişim ile birlikte dünyanın ortak bir köy haline gelmiş olması ayrı bir etken olarak görülmektedir. Yirminci yüzyılın başında gelişen bu akım özellikle kendi çocuklarına daha güzel bir gelecek hazırlama adına ebeveynlerin talepleri ile birlikte birçok alternatif okul modellerinin doğuşuna neden olmuştur.
Alternatif eğitim sadece istek ve ihtiyaçları karşılamak adına olmamıştır. Bazen bir zorunluluk olmuştur. Cezaevindeki çocuklar, savaş çocukları, kanser tedavisi gören çocuklar, coğrafyasından kaynaklanan olumsuzluklar alternatif eğitimi zorunlu kılmıştır. Daha iyi bir eğitim için değil de kendine ifade edecek kadar bir eğitim olması babında geri kalmış ülkelerde alternatif arayışların olduğuna şahit oluyoruz. Aslında bütün alternatif eğitim çabaları geleceğimizin mimarı olan öğrencilere daha iyi bir imkan sunma çabasıdır. Özellikle gelişmiş ülkelerde alternatif eğitim anlayışı daha iyiden öte çocuğunun o anı güzel yaşamasına imkan sağlaması içinde bu arayışlara sevk ettiğini görmekteyiz. Kısacası alternatif olabilecek seçenek ne kadar çoksa bence başarı bir o kadarda çok olur.
 
Alternatif okulları incelediğimizde ülkelerin sosyoekonomik şartlarından tutun, dini ve kültürel etkenlerin gölgesinde şekillendiğine şahit oluyoruz. Bazen de bir zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Alternatif okul modellerini aşağıda kısaca anlatalım.
Ev okulları; okul denen olguyu ortadan kaldırarak ebeveynlerin kendi programlarına göre çocuklarını şekillendirdiğini görüyoruz. 
Sözleşmeli okullar ( charter schools)yarı özel bir okul türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir vakıf, şirket veya derneğin otoritesinde herhangi bir okulun yönetimini devralması şeklinde başarı odaklı okullar olduğunu görüyoruz.
Mıknatıs okulları; öğrenci odaklı bir eğitim verildiğini güçlü yönünü geliştirmeyi hedefleyen bir okul olarak karşımıza çıkar. Bu okulu tercih edenler genelde siyahi insanlar olduğunu ve beyaz insanların tercih etmediğini bu yönüyle ırksal bir ayrımın yansıması olarak karşımıza çıkmaktadır.  
Waldorf okulları, çocukların özgürlük alanlarını daha da geniş tutan ve onların doğa ile buluşmasına imkan sağlayan bir okul türüdür. Bu okulların teknoloji olmadığını öğrencilerin doğa ile iç içe bulunmasına imkan sunan yaparak ve yaşayarak öğrenme sağlayan bir modeldir.
Montessori okulları; çocukların bu okul türlerinde serbest bırakılıp keşfederek öğrenmelerine imkan sağlayan bir okul modeli olarak karşımıza çıktığını görüyoruz.
Paideia okulları; tüm çocukların tüm yönlerinin gelişimine katkıda bulunarak yetişmesini sağlamaya yönelik bir alternatif okul olduğu görülür.    Öğrencilere sorular sorarak onları düşünmeye sevk eder. Eleştirel düşünen bir eğitim modelini benimsemektedirler.
Reggio Emilia Okulları; materyaller ile zengin ve yaratıcı bir eğitim imkanı sunmaktadır. Okulöncesi eğitim modelini kapsayan bu okul modeli uygulama esaslı olup öğrencilerin yaparak ve yaşayarak öğrenmesine imkan sağlamaktadır.
 Demokratik-Özgür Okullar; adı gibi öğrencilerin özgürce kararlar aldığı, ve istediği derslere iştirak ettiğine şahit oluyoruz.
Risk Altındaki Çocukların Eğitimine Yönelik Okulları incelediğimizde ise özellikle yoksul, mağdur, hasta veya mahkum olan ebeveynlerin çocuklarının gördüğü bir eğitim türü olduğunu görmekteyiz. Bu tip olumsuzluklara karşı alınmış bir tedbir niteliğini taşımaktadır.
Doğu toplumlarında alternatif eğitim uygulamaları; buradaki uygulama batıya nazaran çok farklı olduğunu görmekteyiz. İncelediğimizde zorunluluk ve imkansızlıkların sebep olduğunu sadece temel eğitimin verildiği bir eğitim modeli olduğunu görüyoruz.
Türkiye’deki alternatif eğitim uygulamaları baktığımızda ise medrese eğitimi, eğitim enstitüleri ve matematik köyü şeklinde sıralanmaktadır. Medrese  eğitimi dini ağırlıklı bir eğitim iken, köy enstitüleri bir tolumun genelini total bir şekilde geliştirmeyi hedefleyen şuan devam etmeyen bir eğitim modeli, matematik köyü alternatif bir uygulama gibi görünse de genelde yazın matematik dersleri ile birlikte felsefe eğitimi olarak karşımıza çıkmaktadır.
Sonuç olarak alternatif eğitim anlayışı ülkemiz açısından düşündüğümüzde eğitim kalitesini artırabilecek bir sistem olabileceğini düşünüyorum. Çünkü ülkemiz yedi coğrafik bölgeye ayrılırken farklı kültürdeki insanları da içinde barındıran bir ülke olması hasebi ile bu zenginliğin bir yol haritası olabilecek bir sistem olduğu düşüncesindeyim.
BU KADAR AZ OKUYAN BİR MİLLET İÇİNDE YAZMAK, BAŞLI BAŞINA BİR DEVRİMDİR...
Ara
CevaplaKonu Açıklaması

Şu anda Alternatif Okullar şiirini inceliyorsunuz. Alternatif Okullar şiirini sitemizden ücretsiz ve üye olmadan okuyabilirsiniz. Kendi şiirlerinizi eklemek için üye olmak zorundasınız. Alternatif Okullar şiiri tarihinde sitemize eklenmiştir. Alternatif Okullar şiiri sitemize gönderilmiş ve site yöneticileri tarafından egitimcisairler.com sitemize eklenmiştir. Gönderen kısmı belirtilmemiş şiir ve yazılar sitemizde alıntıdır. Alternatif Okullar şiiri, Alternatif Okullar şiiri oku, Alternatif Okullar şiiri indir, Alternatif Okullar şiiri sözleri, Alternatif Okullar şiiri downloadHızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi