Facebook

Sitemize üye olup şiir ve yazılarınızı paylaşabilirsiniz. Hemen Ücretsiz Üye Olun!

Eğitimci Yazar ve Şairler (Eyaş), içmeden aşk sarhoşu olan ve gelecek nesillere benimde bir kaç kelamım var diyenlerin sitesi.

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Azad Zal Hayatı
#1
Azad Zal, Kürt yazar, gazeteci, çevirmen ve edebiyat eleştirmeni.


Zal, 7 Mart 1972 yılında Diyarbakır'ın Sur ilçesine bağlı Çawuşelîkeya / Gulamîran (Kayayolu) köyünde doğdu. İlkokulu köyde, ortaokul ve liseyi Diyarbakır'da okudu. İlk şiirlerini 1990'larda yazan Zal, Rewşen dergisinde ilk şiiri 1993'te yayınlandı. Siyasi nedenlerden dolayı tutuklanıp cezaevinde 12 yıl kaldı.
2005 yılında Azadiya Welat gazetesinde editörlük yapan Zal, aynı zamanda Ortadoğu Tarihi Araştırmalar Akademisi'nde de çalışmalarını sürdürdü. Daha sonra Diyarbakır Kürt Enstitüsü'nde dil ve edebiyat çalışmalarında bulundu. Diyarbakır Kürt Enstitüsü'nde yayın işleri, W Dergisi editörülüğü yaptı. Zal, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanlığında, İncelem ve Araştırma Biriminde çalışmalarını sürdürmektedir. Zal, aynı zamanda Kürt Yazarlar Derneği Başkan Yardımcılığı görevlerini sürdürüyor.
Klasik Kürt Edebiyatı araştırma ve incelemeleri, Kürt Diline ilişkin araştırma ve yazıları, şiir, öykü ve denemeleri W Dergisi, Zend, Şopa Rojê, Azadiya Welat gibi gazete ve dergilerde yayınlanmaktadır.


Kürt şairleri, hozan, helbestvan-i kurdi, newşekar; bu sayfamızda keşfedilmemiş kürt şairlerinin şiirlerini bulabilirsiniz... Kürtçe (Kürtçe: Kurdî, کوردی) helbest wi pare tıkarın bırenen.... Helbestvan û Nîvîskarén Kûrd ( Kürt Şair ve Yazarları ) 
Ara
CevaplaKonu Açıklaması

Şu anda Azad Zal Hayatı şiirini inceliyorsunuz. Azad Zal Hayatı şiirini sitemizden ücretsiz ve üye olmadan okuyabilirsiniz. Kendi şiirlerinizi eklemek için üye olmak zorundasınız. Azad Zal Hayatı şiiri tarihinde sitemize eklenmiştir. Azad Zal Hayatı şiiri sitemize gönderilmiş ve site yöneticileri tarafından egitimcisairler.com sitemize eklenmiştir. Gönderen kısmı belirtilmemiş şiir ve yazılar sitemizde alıntıdır. Azad Zal Hayatı şiiri, Azad Zal Hayatı şiiri oku, Azad Zal Hayatı şiiri indir, Azad Zal Hayatı şiiri sözleri, Azad Zal Hayatı şiiri downloadHızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi