Facebook

Sitemize üye olup şiir ve yazılarınızı paylaşabilirsiniz. Hemen Ücretsiz Üye Olun!

Eğitimci Yazar ve Şairler (Eyaş), içmeden aşk sarhoşu olan ve gelecek nesillere benimde bir kaç kelamım var diyenlerin sitesi.

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Esrarlı Gecelerin Esrarlı Gençleri
#1
ESRARLI GECELERİN ESRARLI GENÇLERİ

            Yazının başlığına bakıp şiirsel bir yazı bekleyen okuyucularımın beklentisini bende karşılamak isterdim. Ancak gel gör ki esrarlı kelimesi eş anlamlısı olan gizemli kelimesinden çok uzak kalmakla birlikte karanlık bir tablo ile karşımıza çıkmaktadır. Burada tanımların üzerinde ya da zararlarının üzerinde durmaya kalksam bana ayrılmış köşenin yetmeyeceğini bildiğimden ve birde  öyle bir çağa geldik ki bir ilk çocuğu bile bunun insan sağlığına zararlı olduğunu bilmektedir.
            Peki neden esrar, onca zararlı alışkanlıklar varken; uyuşturucu, kokain, morfin… Şu son zamanlar da bir sigara kadar rahat bulunması her nedense 5 tl gibi bir fiyatta olması gençlerimizi hatta o kadar yaş oranı düştü ki çocuklarımızı diyebileceğimiz bir manzara ile iç içe görünce bu tabloyu kaleme almak istedim. Bir gece bir teneke içindeki ateşin etrafında toplanmış gençlerin yanına varıp muhabbet etmek istedim. Gençlerimizin misafirperver tutumları ile karşılaşınca pek fazla oturmadığım bir ortamın içinde buldum kendimi. Her biri kara tren misali dumanlarını savurmaktaydı gökyüzüne. Aralarında öğrenci olanı, diğer kalanı da işsiz lise terk olması beni içten içe üzmekteydi. İçtiklerinin zararını bir uzman kadar bildiklerinden o an fazla bir şey söyleyemedim. Ama şunu gördüm ki başkasının içmesine karşılar sakın başlama, bırakması zor oluyor demeleri bana o an bir sorumluluk yükledi. Madem farkında oldukları durumu kendileri söylüyorlar başkalarına iletmek boynumuzun borcudur.
            Bu tip alışkanlıklar nasıl mı başlar? Özenti ve merak bu ikisi tanışmayı sağlar. Karşıdaki öyle bir içer ki sanki bütün kainata hükmedercesine içmesi o an seni tetikler. Gördüğünde öyle birisini özenme aksine üzül ona, zira o kendine bile hükmedemiyor o küçük sigaradan kurtulamayacak kadar acizdir genç arkadaşım. Merak, tadı acaba nasıl? Dedikleri gibi kafayı dağıtıyor mu? Dertleri unutturuyor mu? Genç arkadaşım merak etme sorduğumda başlayanların hepsi pişman ya da pişman olmaları çok geç değil. Merak edeceksen ila aileni merak et başlarsam onlar ne durumda olur? Merakına yenik düştün ve en son özeneceğin kişiye özenip başladın. O aralar sıkıntılı bir dönemdesin, esrarın kimyasının da verdiği bir rahatlığın etkisi de üstüne eklenince seni avına çeken bir avcı gibi en zayıf anında bağımlı eder kendine. Tıpkı bir kuşun tuzaktaki yemi görüp aman ne güzel deyip avcıya yakalanıp kendini bir tencerede bulmasına benzer bu iş. Bunu başlayanların çoğu bilirde, şu zihniyet mahvediyor;  ben istediğim zaman bırakırım. Bırakmak kolay değil genç arkadaşım. Önce şu zıkkımın parasını bulmak için ebeveynlerin ceplerinden para çalıyorsun. Müptela olmuş yetmiyorsun, birde  ailenin parasına el uzatacak kadar acizleşiyorsun. Ailenin durumu yok diyelim, komşunun bahçesinde ki birkaç eski eşyayı çalmaya kalkıyorsun önceki ailenin parasıydı ancak şimdi resmi bir hırsız oluyorsun. Artık ne bulsan, öyle alçaklaşıyorsun ki ve sen farkına varmadan azılı bir hırsız olmuşsun. Hatırla genç arkadaşım geçen aylarda tertemiz okuluna giden bir öğrenciydin, ne bileyim okul olmasa da mahallenin temiz bir delikanlısıydın. Şimdi kendine zarar verdiğin yetmiyormuşçasına ailene ve halkına zarar verir oldun. Bu kadar kötü müydün sen? Kendi hikayenin kötü bir figüranı olmak mı yakışırdı sana yoksa kahramanı mı?
            Son olarak genç arkadaşım iç, arkadaşlarınla muhabbet esnasında sıcak bir çay iç. Çal genç arkadaşım çal; komşunun kapısını çal,  ihtiyacın var mı diye sor? Çünkü sen güzel ve temiz yaşamayı hak ediyorsun…


Sefa TUAÇEsrar ve madde bağımlılığı ile ilgili yazı, madde bağımlılığına karşı yazı, en yeni madde bağımlılığına karşı yazı.....
Ara
Cevapla
#2
Olmuş bu....
Ara
Cevapla
#3
İyiiiiiiiii bakalım.... Esrar tucarlari duymasin
Ara
CevaplaKonu Açıklaması

Şu anda Esrarlı Gecelerin Esrarlı Gençleri şiirini inceliyorsunuz. Esrarlı Gecelerin Esrarlı Gençleri şiirini sitemizden ücretsiz ve üye olmadan okuyabilirsiniz. Kendi şiirlerinizi eklemek için üye olmak zorundasınız. Esrarlı Gecelerin Esrarlı Gençleri şiiri tarihinde sitemize eklenmiştir. Esrarlı Gecelerin Esrarlı Gençleri şiiri sitemize gönderilmiş ve site yöneticileri tarafından egitimcisairler.com sitemize eklenmiştir. Gönderen kısmı belirtilmemiş şiir ve yazılar sitemizde alıntıdır. Esrarlı Gecelerin Esrarlı Gençleri şiiri, Esrarlı Gecelerin Esrarlı Gençleri şiiri oku, Esrarlı Gecelerin Esrarlı Gençleri şiiri indir, Esrarlı Gecelerin Esrarlı Gençleri şiiri sözleri, Esrarlı Gecelerin Esrarlı Gençleri şiiri downloadHızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi