Facebook

Sitemize üye olup şiir ve yazılarınızı paylaşabilirsiniz. Hemen Ücretsiz Üye Olun!

Eğitimci Yazar ve Şairler (Eyaş), içmeden aşk sarhoşu olan ve gelecek nesillere benimde bir kaç kelamım var diyenlerin sitesi.

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fidan Dikimi Hakkında Bilgi, Fidan Nasıl Dikilir
#1
Fidan Dikimi Hakkında Bilgi, Fidan Nasıl Dikilir,

Bahar ayı geldi malum herkes bağ bahçesine fidan ekmeye başlamıştır.İşte sizler için fidan nasıl dikilir? Fidan dikiminde dikkat edilecek hususları araştırdık. aşağıda belirtilen bilgileri detaylı okuduğunuzda fidan dikimi hakkında tüm bilgilere sahip olmuş olacaksınız...


Fidan dikim zamanını, ağaç türlerinin biyolojik özellikleri ve iklim şartları tayin eder. Genellikle büyümenin durduğu andan, sürmenin başladığı zamana kadar geçen süre içersinde, don olmayan zamanda dikim yapılabilir. Kaplı fidanlar sulamak kaydıyla toprak tavda olduğu zaman her mevsim dikilebilir.

Ülkemizde genellikle ilkbahar, sonbahar ve bazı müsait bölgelerde kış ayları dikim için uygundur.

Ayrıca, yapraklı tür fidanların yapraklarını dökmüş olmaları ve dikim yapılacak toprağın tavında olması, yani çok kuru veya çamur olmaması gerekir. Toprağın çok ıslak, donlu veya karla örtülü olması halinde dikim yapılmamalıdır.

Fidan ambalajında; naylon torba ve ambalajın bağlanmasında tel kullanılmışsa bunlar mutlaka sökülüp atılmalıdır.

- Fidan çukuru, fidan köklerinin gerektirdiği derinlik ve genişlikte olmalıdır. Fidanı, fidanlıkta yetiştirildiği kök boğazı hizasındaki derinlikte (ozelbilgiler.com) dikmeli, çok sığ veya derin olmamalıdır.

- Fidanın dikiminden önce(yapraklı fidanlar, kavak) gerek kök ve gerekse gövde dalları usulüne uygun budanmış olmalıdır.

- Dikimde fidan gövdesinin dik durması sağlanmalıdır.

- Dikim yapılacak toprakta yeteri kadar organik madde yoksa, fidanın beslenebilmesi için toprağa ¼ ü kadar yanmış ahır gübresi ilave edilmelidir.

- Dikimde fidan çukurundaki toprak yeteri kadar çiğnenerek sıkıştırılmalıdır.

- Boylu fidanların rüzgar etkisi ile devrilmemesi için kazık vs. ile tespiti yapılmalıdır.

- İmkanlar varsa dikilen fidanlar, dikimi müteakip bolca sulanmalı yani can suyu verilmelidir.

- Dikilen fidanların normal gelişebilmesi için, sulanması, çapalanması, yabancı otların alınması zararlılardan korunması ve fakir topraklarda gübrelenmesi gerekir.

- Fidanda bir canlı olduğuna göre, gelişmesi için suya mutlaka ihtiyacı vardır. Yalnız üst toprağa bakarak kurudur diye sulamak çok hatalı olabilir. Fidanın köklerinin bulunduğu derinlikteki rutubet durumu önemli olduğundan, bu derinlikteki duruma göre fidan sulanmalıdır.

- Sulamalar arasındaki durumu mümkün olduğu kadar uzatmakta ve sulamanın bolca yapılmasında fayda vardır.Bu suretle fidanın iyi gelişmesine yardım (ozelbilgiler.com) edilmiş olur.

- Fidanın su kadar toprağın içindeki havaya da ihtiyaç vardır. Bunun için fazla sulamadan kaçınılmalıdır.

- Fidanlar, hayvan, böcek, mantar, ot, don, kar kırması, durgun su gibi tehlikelerden korunmalıdır.

- Fidanın daha güzel, daha kuvvetli ve gürbüz olmasını, bol çiçek ve meyve vermesini sağlamak için budama yapılmalıdır.

- Budamanın derecesi ne olursa olsun, ağacın tepe şekli korunmalıdır. İbreli türlerde yalnız kuru ve hastalıklı dallar budanmalı, başkaca bir budama yapılmamalıdır. Bitkilerin tabii yapı ve özellikleri dikkate alınmalı, tabiattaki şekil ve büyüklükte, yani tabii halde bırakıldıkları takdirde daha güzel oldukları unutulmamalıdır.

- Her kişinin, her bahçıvanın budamayı bildiği kabul edilmemeli, budama ehil kişilerce yapılmalıdır.

Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Genel Müdürlüğü 
Ara
CevaplaKonu Açıklaması

Şu anda Fidan Dikimi Hakkında Bilgi, Fidan Nasıl Dikilir şiirini inceliyorsunuz. Fidan Dikimi Hakkında Bilgi, Fidan Nasıl Dikilir şiirini sitemizden ücretsiz ve üye olmadan okuyabilirsiniz. Kendi şiirlerinizi eklemek için üye olmak zorundasınız. Fidan Dikimi Hakkında Bilgi, Fidan Nasıl Dikilir şiiri 20-03-2015, Saat: 23:49 tarihinde sitemize eklenmiştir. Fidan Dikimi Hakkında Bilgi, Fidan Nasıl Dikilir şiiri sitemize gönderilmiş ve site yöneticileri tarafından egitimcisairler.com sitemize eklenmiştir. Gönderen kısmı belirtilmemiş şiir ve yazılar sitemizde alıntıdır. Fidan Dikimi Hakkında Bilgi, Fidan Nasıl Dikilir şiiri, Fidan Dikimi Hakkında Bilgi, Fidan Nasıl Dikilir şiiri oku, Fidan Dikimi Hakkında Bilgi, Fidan Nasıl Dikilir şiiri indir, Fidan Dikimi Hakkında Bilgi, Fidan Nasıl Dikilir şiiri sözleri, Fidan Dikimi Hakkında Bilgi, Fidan Nasıl Dikilir şiiri downloadKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  minyatürün yapılışı, minyatür nasıl çizilir, minyatürün yapılış yöntemleri admin 0 1,010 08-04-2015, Saat: 00:34
Son Yorum: admin
  Paraşüt nasıl yapılır paraşüt yapımı basit paraşüt yapımı admin 0 1,062 08-04-2015, Saat: 00:31
Son Yorum: admin
  Karakalem Çalışması Nasıl Yapılır? serhatım 0 1,335 20-03-2015, Saat: 23:55
Son Yorum: serhatım
  Uçurtma Nasıl Yapılı? serhatım 0 886 20-03-2015, Saat: 23:49
Son Yorum: serhatım

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi