Facebook

Sitemize üye olup şiir ve yazılarınızı paylaşabilirsiniz. Hemen Ücretsiz Üye Olun!

Eğitimci Yazar ve Şairler (Eyaş), içmeden aşk sarhoşu olan ve gelecek nesillere benimde bir kaç kelamım var diyenlerin sitesi.

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hürmüzgan
#1
Hurmizgan riman, Atiran kujan 


(Mabedlerimiz yıkıldı, ateşimiz söndü.) 

Zorkar ereb kirne xapâr, Ginay paleyi heta Sharezâr (Sharezur'a kadar fakir köyleri yıktı geçti zalim Araplar.) 

Jin u kenikan we dil beshina 

(Kızlar ve kadınlar köle oldu.)

Mêrd aza tli we ruy hwêna (Yiğitler kendi kanlarında boğuldu.) 

Reweshti Zerdeshtre manuwe bekes 

(Zerdüştlük takipçilerini kaybetti.) 

Bezeyika neka Hewrmez we hwichkes 

(Ahuramazda kimseye acımadı.)

1800'lü yılların başında Federe Kürdistan Bölgesi'nin Süleymaniye şehrine bağlı Hezarmerd köyünde deri üzerine yazılı olarak bulunan "Hürmüzgan" şiiri Kürt şiirinin ilk yazılı örneklerinden biri olarak kabul ediliyor.

İslam orduları tarafından Federe Kürdistan Bölgesi'deki Zerdüşt dini mensuplarına karşı gerçekleştirilen katliamın anlatıldığı "Hürmüzgan" adlı şiirin Hewreman lehçesiyle yazıldığı belirtiliyor.

Hürmüz kelimesi Kürtçe'de, Zerdüşt inancındaki iyiliği temsil eden güç olan Ahura Mazda'yı tanımlamak için kullanılıyor. Hürmüzgan'ın da Hürmüz'ün evi anlamında olan mabedleri anlatığı kaydedildi. Şiirde yer alan mısralarda kadim bir tarihe sahip olan Kürtlerin eski inançlarına ilişkin önemli veriler yer alıyor
Ara
CevaplaKonu Açıklaması

Şu anda Hürmüzgan şiirini inceliyorsunuz. Hürmüzgan şiirini sitemizden ücretsiz ve üye olmadan okuyabilirsiniz. Kendi şiirlerinizi eklemek için üye olmak zorundasınız. Hürmüzgan şiiri tarihinde sitemize eklenmiştir. Hürmüzgan şiiri sitemize gönderilmiş ve site yöneticileri tarafından egitimcisairler.com sitemize eklenmiştir. Gönderen kısmı belirtilmemiş şiir ve yazılar sitemizde alıntıdır. Hürmüzgan şiiri, Hürmüzgan şiiri oku, Hürmüzgan şiiri indir, Hürmüzgan şiiri sözleri, Hürmüzgan şiiri downloadHızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi