Facebook

Sitemize üye olup şiir ve yazılarınızı paylaşabilirsiniz. Hemen Ücretsiz Üye Olun!

Eğitimci Yazar ve Şairler (Eyaş), içmeden aşk sarhoşu olan ve gelecek nesillere benimde bir kaç kelamım var diyenlerin sitesi.

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hz Muhammedin Kabe’nin Tamirinde Hakemliği
#1
Hz Muhammedin Kabe’nin Tamirinde Hakemliği

Hz. İbrâhim ve Hz. İsmâil tarafından yapılmış olan Kâbe, geçen uzun asırlar içinde yağmur ve sel suları ile harabolmuş, tâmir edilmesi gerekmişti.
Kureyşliler, Kâbe binasını yıkarak, yeniden yapmaya karar verdiler. Yardımlar toplandı, gerekli malzeme temin edildi. Hz. İbrâhim’in yaptığı temele kadar yıkarak, duvarları yeniden örmeğe başladılar. Ancak; “Hacer-i Esved”i yerine koyma sırası gelince anlaşamadılar. Kureyş’in bütün kolları, bu şerefin kendilerine âit olmasını istiyordu. Anlaşmazlık dört gün sürdü, kan dökülmek üzereydi ki,(45) Kureyş’in en ihtiyarı Ebû Ümeyye veya Huzeyfe b. Muğîre”Harem kapısından ilk girecek zâtın hakem yapılarak, onun vereceği karara uyulmasını” teklif etti.(46) Bu teklif kabul edildi. Az sonra kapıdan Hz. Muhammed (s.a.s) girmişti. Buna o kadar sevindiler ki, “el-Emîn, el-Emîn, O’nun hakemliğine râzıyız…” diye bağrıştılar.Yanlarına gelince, durumu anlattılar.
hz-muhammedin-kabenin-tamirindeki-hakemligi.jpgHz. Muhammed (s.a.s.), üzerine Hacer-i Esved-i koyduğu yaygının uçlarını Kureyşin ulularına tutturdu; hep berâber, konulacağı yere kadar taşıdılar. Hz. Peygamber (s.a.s.)’de taşı alıp yerine yerleştirdi. Anlaşmazlığın bu şekilde çözümlenmesi herkesi memnûn etti. Böylece büyük bir felâket önlenmiş oldu.
Bu olay, Hz. Muhammed (s.a.s.)‘in zekâ ve dirâyeti yanında, O’nun Mekkeliler arasındaki sonsuz itibâr ve güvenini de göstermektedir. Bu esnâda Rasûl-i Ekrem (s.a.s.) 35 yaşında idi.
Kâbe’nin tâmirinde Hz. Peygamber (s.a.s.) de bizzât çalışmış, taş taşımış, hatta bu yüzden omuzları yara olmuştu. Bir defa, amcası Abbâs’ın sözüne uyarak, taş acıtmasın diye elbisesini omuzuna topladığında vücûdu açılıverince baygın halde yere düşmüştü. Rasûlullah (s.a.s.) o andan sonra hiç üryân görülmemiştir.
Ara
CevaplaKonu Açıklaması

Şu anda Hz Muhammedin Kabe’nin Tamirinde Hakemliği şiirini inceliyorsunuz. Hz Muhammedin Kabe’nin Tamirinde Hakemliği şiirini sitemizden ücretsiz ve üye olmadan okuyabilirsiniz. Kendi şiirlerinizi eklemek için üye olmak zorundasınız. Hz Muhammedin Kabe’nin Tamirinde Hakemliği şiiri 08-04-2015, Saat: 23:15 tarihinde sitemize eklenmiştir. Hz Muhammedin Kabe’nin Tamirinde Hakemliği şiiri sitemize gönderilmiş ve site yöneticileri tarafından egitimcisairler.com sitemize eklenmiştir. Gönderen kısmı belirtilmemiş şiir ve yazılar sitemizde alıntıdır. Hz Muhammedin Kabe’nin Tamirinde Hakemliği şiiri, Hz Muhammedin Kabe’nin Tamirinde Hakemliği şiiri oku, Hz Muhammedin Kabe’nin Tamirinde Hakemliği şiiri indir, Hz Muhammedin Kabe’nin Tamirinde Hakemliği şiiri sözleri, Hz Muhammedin Kabe’nin Tamirinde Hakemliği şiiri downloadKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Hz. Muhammedin ahlakı ile ilgili ayetler admin 1 1,328 16-05-2015, Saat: 13:46
Son Yorum: mylife
  Hz Muhammedin annesinin adı, Peygamber Efendimizin Annesinin Adı nedir, Hz Muhammed'i admin 0 1,127 12-04-2015, Saat: 21:13
Son Yorum: admin
  Hz Muhammedin Eşleri Ve Çocukları admin 0 1,614 08-04-2015, Saat: 23:17
Son Yorum: admin
  Hz. Muhammedin Amcaları admin 0 1,173 08-04-2015, Saat: 23:16
Son Yorum: admin
  Hz Muhammedin Güzel Ahlakı admin 0 1,075 08-04-2015, Saat: 23:15
Son Yorum: admin

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi