Facebook

Sitemize üye olup şiir ve yazılarınızı paylaşabilirsiniz. Hemen Ücretsiz Üye Olun!

Eğitimci Yazar ve Şairler (Eyaş), içmeden aşk sarhoşu olan ve gelecek nesillere benimde bir kaç kelamım var diyenlerin sitesi.

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kişiyi Yahudi yapan nedir?
#1
Kişiyi Yahudi yapan nedir?


 
Geleneksel Yahudi Hukuku'na göre, bir Yahudi anneden doğan veya Yahudi Hukuku'na uygun şekilde Yahudiliğe geçen kişiye Yahudi denir. Amerikan Reform Yahudiliği ve Britanya Liberal Yahudiliği, anne-baba farkı gözetmeksizin ebeveynlerinden sadece biri Yahudi olan çocuğu ebeveynleri tarafından Yahudi kimliği ile yetiştirilmesi şartıyla, Yahudi kabul eder. Geleneksel olarak Yahudiliğe geçmek isteyenlerin cesareti kırılsa da, günümüzde Yahudiliğin tüm ana akımları içtenlikle din değiştirmek isteyenlere açıktır. Dine geçiş süreci bir otorite tarafından değerlendirilir ve kişi samimiyeti ve bilgisi konusunda bir sınamaya tabi tutulur. Din değiştirenlere, "ben Abraham Avinu" veya "bat Abraham Avinu" (İbrahim'in oğlu veya kızı) adının verildiği Yahudilikte, dine geçiş bir aile tarafından evlat edinilmeye benzetilebilir.
Geleneksel Yahudilik, gerek Yahudi olarak doğan gerekse Yahudiliğe sonradan geçen her bireyin ebediyen Yahudi olarak kaldığını savunur. Bu yüzden, ateist olduğunu iddia eden ya da başka bir dine geçen bir Yahudi, geleneksel Yahudilik tarafından hâlen Yahudi kabul edilir. Öte yandan, Reform hareketi başka bir dine geçen bir Yahudinin artık Yahudi olmadığını savunur ; Yüksek Mahkeme davaları ve hükümleri sonucunda İsrail Hükümeti de bu duruşu benimsemiştir.
İsrail Devleti'nde Yahudi kimliğini neyin belirlediği sorusu ise, 1950'lerde, David Ben-Gurion'un vatandaşlık ile ilgili meselelere bir cevap bulabilmek için dünyanın her yerindeki Yahudi dini otoriteleri ve entelektüellerden Mihu Yehudi ("Kim Yahudidir") sorusuna dair görüşlerini istemesi ile yeni bir ivme kazanmış oldu. Bu konu hâlen çözümlenmekten çok uzaktır ve dönem dönem İsrail siyasetinde de kendini gösterir.
Ara
CevaplaKonu Açıklaması

Şu anda Kişiyi Yahudi yapan nedir? şiirini inceliyorsunuz. Kişiyi Yahudi yapan nedir? şiirini sitemizden ücretsiz ve üye olmadan okuyabilirsiniz. Kendi şiirlerinizi eklemek için üye olmak zorundasınız. Kişiyi Yahudi yapan nedir? şiiri 03-04-2015, Saat: 23:58 tarihinde sitemize eklenmiştir. Kişiyi Yahudi yapan nedir? şiiri sitemize gönderilmiş ve site yöneticileri tarafından egitimcisairler.com sitemize eklenmiştir. Gönderen kısmı belirtilmemiş şiir ve yazılar sitemizde alıntıdır. Kişiyi Yahudi yapan nedir? şiiri, Kişiyi Yahudi yapan nedir? şiiri oku, Kişiyi Yahudi yapan nedir? şiiri indir, Kişiyi Yahudi yapan nedir? şiiri sözleri, Kişiyi Yahudi yapan nedir? şiiri downloadKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Tarihte Yahudi gruplaşmaları (1700 yılına kadar) admin 0 1,099 04-04-2015, Saat: 00:08
Son Yorum: admin
  Yahudi Etik Anlayışı admin 0 1,118 04-04-2015, Saat: 00:01
Son Yorum: admin
  Yahudi bayramları admin 0 973 04-04-2015, Saat: 00:00
Son Yorum: admin
  Yahudi bayramları admin 0 1,240 03-04-2015, Saat: 23:59
Son Yorum: admin
  Yahudi görenekleri Dini kıyafetler admin 0 1,069 03-04-2015, Saat: 23:58
Son Yorum: admin

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi