Facebook

Sitemize üye olup şiir ve yazılarınızı paylaşabilirsiniz. Hemen Ücretsiz Üye Olun!

Eğitimci Yazar ve Şairler (Eyaş), içmeden aşk sarhoşu olan ve gelecek nesillere benimde bir kaç kelamım var diyenlerin sitesi.

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kutlu Doğum ve Hz. Muhammed'in Özellikleri
#1
Kutlu Doğum ve Hz. Muhammed'in Özellikleri 7.3.2006- Yeni Şafak 


Önümüzdeki haftalar, ülkemizde gelenekselleşen Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla, Hz. Muhammed (s.a.) ve peygamberlere saygı üst başlığıyla Türkiye çapında bir dizi etkinlik yapılacaktır. Bu süre içinde, Sevgili Peygamberimiz Hz.Muhammed'i (s.a.) peygamber ve özellikle ailesi çerçevesinde insan yönleriyle ele almaya çalışacağım. 

Kur'an-ı Kerim'de bir peygamber olarak Hz.Muhammed'le ilgili sayılan başlıca özellikler; Allah'ın elçisi, son peygamber, evrensel peygamber, âlemlere rahmet, yüce ahlâk sahibi ve güzel örnek oluşu özellikleridir. 


Allah Elçisi Hz.Muhammed (s.a.), Yüce Allah'ın peygamber olarak seçtiği ve doğru yol üzere olan elçilerden biridir: "Bütün dinlerden üstün kılmak üzere, Peygamberini, doğruluk rehberi Kuran ve hak din ile gönderen Allah'tır. Şahit olarak Allah yeter. Muhammed, Allah'ın elçisidir. Onun beraberinde bulunanlar, inkârcılara karşı sert, birbirlerine ise merhametlidirler." (Fetih, 48/29); "Yâ, Sîn. Kuran-ı Hakim'e and olsun ki, sen doğru yol üzere gönderilmiş peygamberlerdensin. Bu, babaları uyarılmadığından gâfil kalmış bir milleti uyarman için güçlü ve merhametli olan Allah'ın indirdiği Kuran'dır." (Yâsîn, 36/1-4) 


Son Peygamber Hz.Muhammed'in (s.a.) Kur'an-ı Kerim'de belirtilen ikinci önemli özelliği, son peygamber oluşudur: "Muhammed, içinizden herhangi bir adamın babası değildir. O, Allah'ın elçisi ve peygamberlerin sonuncusudur. Allah, her şeyi bilendir." (Ahzâb, 33/40) Bu hususu, Hz.Peygamber (s.a.) kendisi de belirtmiştir: "Benden sonra artık gelecek olan peygamber yoktur." (Müslim, fedâilü's-sahâbe, 30) 


Evrensel Peygamber Önceki peygamberler, kendi kavimlerine veya belirli bölgelere gönderilmiştir. Hz.Muhammed'in (s.a.) peygamberliği ise, bütün insanlık içindir: "Biz seni bütün insanlara ancak müjdeci ve uyarıcı olarak göndermişizdir; fakat insanların çoğu bilmez." (Sebe,34/28) 

Bütün insanlar için peygamber olduğunu ve buna inanmak gerektiğini duyurmak, onun Yüce Allah tarafından verilmiş görevidir: "De ki: Ey insanlar! Doğrusu ben, göklerin ve yerin hükümranı, O'ndan başka tanrı bulunmayan, dirilten ve öldüren Allah'ın, hepiniz için gönderdiği peygamberiyim. Allah'a ve okuyup yazması olmayan, haber getiren peygamberine -ki o da Allah'a ve sözlerine inanmıştır- inanın; ona uyun ki doğru yolu bulasınız." (A'raf, 7/158);"Öyleyse Allah'a, Peygamberine ve indirdiğimiz nûra, Kuran'a inanın; Allah işlediklerinizden haberdardır." (Tegabün, 64/8); "Allah'a ve Peygamberine kim inanmamışsa bilsin ki, şüphesiz Biz, inkârcılar için çılgın alevli cehennemi hazırlamışızdır." (Fetih, 48/13) 


Alemlere Rahmet Son ve evrensel peygamber olan Hz.Muhammed (s.a.), âlemlere rahmet olarak gönderilmiştir: "Doğrusu bu Kuran'da, kulluk eden kimselere bildiri vardır. Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik." (Enbiya, 21/106-7) Bu niteliklerinin bir gereği olarak, insanlara Yüce Allah'ın buyruklarını ve yasaklarını iletti, hak dini öğretti, ebedî kurtuluş yolunu gösterdi. 


Yüce Ahlâk Sahibi ve Güzel Örnek Hz.Muhammed'in (s.a.) başlıca özelliklerinden bir başkası, onun üstün ahlâk sahibi oluşudur: "Şüphesiz sen, büyük bir ahlâka sahipsindir." (Kalem, 68/4) Böyle yüce ahlâk sahibi bir peygamber, bütün insanlığın bağlanacağı güzel bir örnektir: "Ey inananlar! And olsun ki, sizin için, Allah'a ve âhiret gününe kavuşmayı umanlara ve Allah'ı çok anan kimselere Rasûlullah (Allah'ın Elçisi) en güzel örnektir."(Ahzâb, 33/21) 

İnsanlığın büyük ahlâk örneğine, binlerce salât, selâm ve rahmet olsun.
 


Prof. Dr. Vecdi Akyüz
Ara
CevaplaKonu Açıklaması

Şu anda Kutlu Doğum ve Hz. Muhammed'in Özellikleri şiirini inceliyorsunuz. Kutlu Doğum ve Hz. Muhammed'in Özellikleri şiirini sitemizden ücretsiz ve üye olmadan okuyabilirsiniz. Kendi şiirlerinizi eklemek için üye olmak zorundasınız. Kutlu Doğum ve Hz. Muhammed'in Özellikleri şiiri 08-04-2015, Saat: 22:55 tarihinde sitemize eklenmiştir. Kutlu Doğum ve Hz. Muhammed'in Özellikleri şiiri sitemize gönderilmiş ve site yöneticileri tarafından egitimcisairler.com sitemize eklenmiştir. Gönderen kısmı belirtilmemiş şiir ve yazılar sitemizde alıntıdır. Kutlu Doğum ve Hz. Muhammed'in Özellikleri şiiri, Kutlu Doğum ve Hz. Muhammed'in Özellikleri şiiri oku, Kutlu Doğum ve Hz. Muhammed'in Özellikleri şiiri indir, Kutlu Doğum ve Hz. Muhammed'in Özellikleri şiiri sözleri, Kutlu Doğum ve Hz. Muhammed'in Özellikleri şiiri downloadKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kutlu Doğum Haftası Kutlama Programı admin 0 1,161 17-04-2015, Saat: 00:21
Son Yorum: admin
  Kutlu doğum etkinlikleri... admin 0 987 15-04-2015, Saat: 00:15
Son Yorum: admin
  Hz Muhammedin annesinin adı, Peygamber Efendimizin Annesinin Adı nedir, Hz Muhammed'i admin 0 1,132 12-04-2015, Saat: 21:13
Son Yorum: admin
  Kutlu Doğum Haftası İle İlgili Sorular şiir seli 0 1,287 12-04-2015, Saat: 19:44
Son Yorum: şiir seli
  Hz. Muhammed'in Mucizeleri admin 0 1,096 08-04-2015, Saat: 22:55
Son Yorum: admin

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi