Facebook

Sitemize üye olup şiir ve yazılarınızı paylaşabilirsiniz. Hemen Ücretsiz Üye Olun!

Eğitimci Yazar ve Şairler (Eyaş), içmeden aşk sarhoşu olan ve gelecek nesillere benimde bir kaç kelamım var diyenlerin sitesi.

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yahudilik-Musevilik
#1
YAHUDiLiK (MÜSEViLiK)

 
bcg8.jpg
 
 
Yaşayan ilâhî kaynaklı dinlerden, mensûbu en az olan bir din. Günümüzde yeryüzünde yaklaşık 15-24 milyon dolayında Yahûdî vardır. Yahûdili'ğin, dinler tarihinde özel bir yeri bulunmakta ve bu din, en eski ilâhi kaynaklı din olarak nitelendirilmektedir. Mâzisi birkaç bin yıl geriye giden bu dinin başta gelen özelliklerinden biri İsrail oğulları ile Tanrı arasındaki "ahd'e kutsal kitaplarında geniş yer ayrılmasıdır. Bu nedenle bu din, bir "ahid dini" olarak da bilinmektedir. İsrail oğullarının başına gelen bütün sıkıntıların, onların bu ahde uymamaları, verdikleri sözü tutmamalarından ileri geldiği, hem kendi mukaddes kitaplarında, hem de Kur'an-ı Kerîm'de belirtilmektedir.
Bu din, Bâbil Sürgünü'nden sonra millî bir din haline getirilmiştir. Ancak bu din, tek Tanrı'ya, vahye dayanan mukaddes kitâba ve peygamberlere yer vermesiyle millî dinlerden; millileştirilip bir ırka tahsis edilmesiyle de, ilâhî dinlerden farklı bir durum arz etmektedir. Aslında bugünkü Yahudiliğin bir din mi, ırk mı, yoksa millet mi olduğu, pek net değildir. Tartışmaya girmeden onun kendine has özellikleri ve nitelikleri bulunan bir din olduğu, benzerinin bulunmadığı ve bu yüzden de tanımının zor olduğu söylenebilir. Çünkü Yahûdilikte din ve ırk içiçe girmiş olduğundan birini dinlerinden ayırmak güçtür. Onun en güzel tanımını, mukaddes kitaplarında yer alan "Balam" hikâyesindeki şu cümle yapmaktadır: "İşte ayrıca oturan bir kavimdir ve milletler arasında sayılmayacaktır"(Sayılar, 23/9).
Yahudiler, mukaddes kitaplarında yer alan ifadelere dayanarak kendilerini, dünya milletleri arasından seçilmiş kavim olarak görürler. Tanrı, bu kavmi Sina'da kendine muhatâp kılmış, onlarla ahidleşmiş, onlardan buyruklarına uyacakları konusunda söz almış ve Hz. Mûsa'nın şahsında onlara Tevrât'ı göndermiştir. Bu dinin odak noktası, Kudüs'deki "Mâbed"dir. Tahribinden önce bu Mâbed'in bir odasında "Ahid Sandığı" bulunmaktaydı. Yahûdiliğin sembolü, "Yedi kollu şamdan" ve "altı köşeli yıldız" (Hz. Dâvûd'un yıldızı)dır.
 
images?q=tbn:ANd9GcQmWPpxLYUxF-7dNBp7dDT...eSaTxaz6Lw
 
 
Yahudiler için dünya elementlerine bağlı bir din yaratma amaçlı başlatılan bir akımdır Yahudilik Neopaganizm ve Kabbala ilkelerinin karışımıyla oluşturulmuştur Judeo Paganizm Yahudi Paganizmi veya Yahudi Neopaganizmi Yahudiler için dünya elementlerine bağlı bir din yaratma amaçlı başlatılan bir akımdır Yahudilik Neopaganizm ve Kabbala ilkelerinin karışımıyla oluşturulmuştur Yahudi Paganistler Yahudiliğin kökenini ve eski çağlardaki komşularının Kenan Fenike Asur Babil Ugarit ve Mısır inançlarını…
Ara
CevaplaKonu Açıklaması

Şu anda Yahudilik-Musevilik şiirini inceliyorsunuz. Yahudilik-Musevilik şiirini sitemizden ücretsiz ve üye olmadan okuyabilirsiniz. Kendi şiirlerinizi eklemek için üye olmak zorundasınız. Yahudilik-Musevilik şiiri 03-04-2015, Saat: 23:53 tarihinde sitemize eklenmiştir. Yahudilik-Musevilik şiiri sitemize gönderilmiş ve site yöneticileri tarafından egitimcisairler.com sitemize eklenmiştir. Gönderen kısmı belirtilmemiş şiir ve yazılar sitemizde alıntıdır. Yahudilik-Musevilik şiiri, Yahudilik-Musevilik şiiri oku, Yahudilik-Musevilik şiiri indir, Yahudilik-Musevilik şiiri sözleri, Yahudilik-Musevilik şiiri downloadKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  T.C. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi Öğretim Programında Musevilik admin 1 1,197 17-04-2015, Saat: 11:43
Son Yorum: mylife
  Günümüzde Yahudilik admin 0 1,034 04-04-2015, Saat: 00:06
Son Yorum: admin
  Hıristiyanlık ve Yahudilik admin 0 1,021 04-04-2015, Saat: 00:06
Son Yorum: admin
  Alternatif Yahudilik admin 0 950 03-04-2015, Saat: 23:57
Son Yorum: admin
  Yahudi halkı ile Yahudilik arasındaki fark admin 0 1,004 03-04-2015, Saat: 23:53
Son Yorum: admin

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi