Facebook

Sitemize üye olup şiir ve yazılarınızı paylaşabilirsiniz. Hemen Ücretsiz Üye Olun!

Eğitimci Yazar ve Şairler (Eyaş), içmeden aşk sarhoşu olan ve gelecek nesillere benimde bir kaç kelamım var diyenlerin sitesi.

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yeni Hayat
#1
Dante, büyük yapıtı “İlahi Komedya”yı hazırlayan kitabı “Yeni Hayat”ı 1292’de yazmaya başlamıştı. Beatrice ile tutkulu serüveninin izlerini taşıyan kitap, yazılış özellikleri nedeniyle modernlere de öncülük etmiş bir yapıya dayanır. “Yeni Hayat” (Vita nuova) klasik Avrupa edebiyatının temel metinleri arasında yer alıyor. Yeni Hayat, Dante’nin 31 şiirini, bu şiirlerin yazılış amaçlarını ve şiirlerin yapısal çözümlerini barındıran bir düz yazı ile şiir çalışmasıdır.


Yeni Hayat
Ey yolcular, gidersiniz düşünceli,
aklınızda burada olmayanlar belki,
çok uzaktan mı gelirsiniz,
halinizden göründüğü gibi,
ki geçip gidersiniz ağlamadan,
ortasında bu acılı şehrin,
acısını bilmez görünen
insanlar gibi?
Kalsanız oysa, dinleseniz onu,
diyor ki iniltili yüreğim,
ağlayarak çıkardınız buradan kesinlikle.
mutluluğunu yitirdi şehir, beatrice’yi*;
ve söylenecek sözlerin onun üstüne
gücü vardır ağlatacak herkesi.

Dante Alighieri


Yabancı şairlerin şiirleri, Muhteşem yabancı şairlerin şiirleri, Dilimize çevrilen yabancı şiirler... Yabancı Şairlerden Aşk Şiirleri, En Ünlü Yabancı Şairlerden Şiirler, En Güzel Yabancı Şiirler...
Ara
CevaplaKonu Açıklaması

Şu anda Yeni Hayat şiirini inceliyorsunuz. Yeni Hayat şiirini sitemizden ücretsiz ve üye olmadan okuyabilirsiniz. Kendi şiirlerinizi eklemek için üye olmak zorundasınız. Yeni Hayat şiiri tarihinde sitemize eklenmiştir. Yeni Hayat şiiri sitemize gönderilmiş ve site yöneticileri tarafından egitimcisairler.com sitemize eklenmiştir. Gönderen kısmı belirtilmemiş şiir ve yazılar sitemizde alıntıdır. Yeni Hayat şiiri, Yeni Hayat şiiri oku, Yeni Hayat şiiri indir, Yeni Hayat şiiri sözleri, Yeni Hayat şiiri downloadHızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi