Facebook

Sitemize üye olup şiir ve yazılarınızı paylaşabilirsiniz. Hemen Ücretsiz Üye Olun!

Eğitimci Yazar ve Şairler (Eyaş), içmeden aşk sarhoşu olan ve gelecek nesillere benimde bir kaç kelamım var diyenlerin sitesi.

Hoşgeldin, Ziyaretçi
Sitemizden yararlanabilmek için Kayıt olmalısınız.

Kullanıcı Adınız:
  

Şifreniz:
  

Forumda Ara

(Gelişmiş Arama)

Forum İstatistikleri
» Toplam Üyeler: 677
» Son Üye: ysfgk
» Toplam Konular: 8,219
» Toplam Yorumlar: 8,652

Detaylı İstatistikler

Kimler Çevrimiçi
Toplam: 34 kullanıcı aktif
» 0 Kayıtlı
» 34 Ziyaretçi

Son Yorumlar
Lefkoşa İçin Yazılmış Şii...
Forum: Köy Şiirleri
Son Yorum: admin
17-06-2019, Saat: 01:06
» Yorumlar: 0
» Okunma: 29
Türkiye İle Singapur Gene...
Forum: Kişisel Gelişim Yazıları
Son Yorum: admin
16-06-2019, Saat: 23:36
» Yorumlar: 0
» Okunma: 27
OKUMAK LAZIM
Forum: Üye Ol Şiir Ekle
Son Yorum: İsmail malatya
29-04-2019, Saat: 22:51
» Yorumlar: 0
» Okunma: 383
Bizi Bizden Bölmeyin
Forum: Savaş ve Barış Şiirleri
Son Yorum: Caglari
16-04-2019, Saat: 01:31
» Yorumlar: 0
» Okunma: 134
Trt Çocuk “Dinozor Makine...
Forum: Kişisel Gelişim Yazıları
Son Yorum: admin
15-04-2019, Saat: 15:35
» Yorumlar: 0
» Okunma: 166
2019 18 Mart Çanakkale Za...
Forum: Belirli Gün ve Haftalar Şiirleri
Son Yorum: admin
09-03-2019, Saat: 10:50
» Yorumlar: 0
» Okunma: 210
İsimli 18 Mart Çanakkale ...
Forum: Belirli Gün ve Haftalar Şiirleri
Son Yorum: admin
09-03-2019, Saat: 10:47
» Yorumlar: 0
» Okunma: 163
İlkokul Öğrencilerine Çan...
Forum: Belirli Gün ve Haftalar Şiirleri
Son Yorum: admin
09-03-2019, Saat: 10:43
» Yorumlar: 1
» Okunma: 187
Çanakkale Haftası İle İlg...
Forum: Belirli Gün ve Haftalar Şiirleri
Son Yorum: admin
09-03-2019, Saat: 10:41
» Yorumlar: 0
» Okunma: 173
Kısa Çanakkale Akrostiş Ş...
Forum: Belirli Gün ve Haftalar Şiirleri
Son Yorum: admin
09-03-2019, Saat: 10:37
» Yorumlar: 0
» Okunma: 164

 
  Lefkoşa İçin Yazılmış Şiirler
Yazar: admin - 17-06-2019, Saat: 01:06 - Forum: Köy Şiirleri - Yorum Yok

Lefkoşa Şiiri

İstanbul’a şiir yazılır sana destan Lefkoşa,
Tarihindeki tek kelimen dönüşür haykırışa…
Ey antik çağın nazlı kenti şahit oldun alkışa,
Can fedadır her zaman toprağındaki her karışa..

Sefa Tuaç

Bu konuyu yazdır

  Türkiye İle Singapur Genel Olarak Karşılaştırma
Yazar: admin - 16-06-2019, Saat: 23:36 - Forum: Kişisel Gelişim Yazıları - Yorum Yok

TÜRKİYE İLE SİNGAPUR BEŞ PARAMETREYE GÖRE KARŞILAŞTIRILMASI


Ülkemize baktığımız zaman köklü tarihi Orta Asya ya dayanmakta, 1071 de Malazgirt savaşı ile Anadolu’yu yurt edinen milletimiz onlarca beylik ile birlikte Anadolu Selçuklu, Büyük Selçuklu son olarak Osmanlı Devleti’nin yıkılması ile birlikte küllerinden tekrar doğarak bugünkü devletimiz olan Türkiye Cumhuriyetini kuruldu. Asya ve Avrupa  arasında bir köprü vazifesi gören, Dört iklimin hakim olduğu, üç tarafı denizler ile çevrili olan, yer altı ve yer üstü bakımından zengin bir coğrafya olan Türkiye 783. 562 km2 yüz ölçümüne sahip iken yaklaşık olarak 80 milyon nüfusa sahiptir. Kişi başına düşen gelir 10.540 dolar iken Gsmh 851 milyar dolardan oluşmaktadır. Tarım, ulaşım, sanayi ekonominin başlıca kalemleri arasındadır.

 
Singapur: Malezya ve Endoneya arasına sıkışmış bir ada devletidir. Küçük bir ada olan Singapur 697 km2 den oluşmakta. Ilıman nemli ve sıcak bir iklime sahiptir. Malay dilinde Singa ve Pura kelimelrin birleşmesinden ismini alan Singapur Aslan Şehri  anlamına gelmektedir. Yüz yıllık bir geçmişi olan ve İngilizlerin sömürgesi altında kalan Singapur 1965 te tam bağımsızlığına kavuşur. Singapur ekonomisi ticaret(serbest ticaret bölgeleri ve transit geçişler),endüstri ve balıkçılığa dayanır. Endüstride katma değeri yüksek olan gemi ve petrol rafinerisi inşası, elektronik aletler başlıca ihraç ürünleridir. GSMH 331 milyar dolardır. Kişi başına düşen milli gelir 57.000 doların üzerindedir. Yönetim biçimi parlementer demokrasi  olup bugünkü devlet başkanları Halime Yakup adında Müslüman bir kadındır.
 
Türk eğitim sistemi 12 yıllık zorunlu kademeli eğitim olarak üç kademeye ayrılmıştır. Birinci kademe dört yıl süreli ilkokul (1. 2. 3. ve 4. sınıf), ikinci kademe dört yıl süreli ortaokul  (5. 6. 7. ve 8. sınıf) ve üçüncü kademe dört yıl süreli lise (9. 10. 11. ve 12. sınıf) olarak düzenlenmiştir. Eğitimin tüm kademelerinde özel okullar mevcuttur.
OKUL ÖNCESİ
Okul öncesi 3-6 yaş aralığında olup zorunlu değildir. Çocuğun ilköğretime hazırlanma sürecine yardımcı olmak oluşturulmuş bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır.
İLKÖĞRETİM
6-14 yaş aralığında olup iki kademeden oluşmaktadır. İlkokul 4 yıl olup zorunlu olması ile birlikte 2. Sınıftan itibaren İngilizce eğitimi verilmekte, 4. Sınıftan itibaren de din dersleri verilmektedir. İkinci 4 yıllık eğitim ise ortaokul branş öğretmenlerinin derse girdiği ve 8. Sınıfta Anadolu ve fen lisesine hak kazanmak için lgs sınavında başarılı olmaları gerekmektedir.
ORTAÖĞRETİM
Lise olarak adlandırdığımız bu kısım 4 yıllık bir eğitim verilmektedir.  4 yılın sonunda sınava tabi tutularak yükseköğretimde kazanmalrı halinde herhangi bir programa yerleşebilmektedirler.
Meslek Lisesi:
Meslek lisesi mezunları meslek yüksek okullarına sınavsız devam edebilirler. Meslek öğrenme amaçlı kurulmuş lislerdir.
 
Anadolu Lisesi:
Yabancı dil dersinin ağırlıklı olarak verildiği ve bazı anadolu liselerinde bir yıl yabancı dil hazırlık sınıfı okunan liselerdir. Başarılı olan öğrenciler bu okullarda okumaya hak kazanırlar.
 
Fen Lisesi:
Fen Bilimleri’ne özel ilgi ve yeteneği olan öğrencilere yönelik liselerdir. Sınavda başarılı oluşan enlerin gittiği lise olarak bilinmektedir.
İmam – Hatip Lisesi:
İmamlık, hatiplik ve Kur’an kursu öğreticiliği gibi dini hizmetlerin yerine getirilmesi ile görevli elemanları yetiştirmek üzere, Milli Eğitim Bakanlığı’nca açılan ortaöğretim sistemi içinde hem mesleğe hem de yüksek öğrenime hazırlayıcı programlar uygulayan öğretim kurumlarıdır.
Güzel Sanatlar Lisesi: 
Güzel Sanatlar alanlarında özel ilgi ve becerileri olan çocukları küçük yaşlardan itibaren yetiştirmek üzere açılan liselerdir.
Özel Lise:
Kolej olarak da adlandırılan bu liselere parası olan herkes sınavsız olarak okuyabildiği liselerdir.
YÜKSEKÖĞRETİM
Lisans, ön lisans, ve yüksek lisans  olmak, doktora  programlarından oluşmaktadır. Lisans programların herhangi birine yerleşmek için sınav şartı aranırken, ön lisans programlarında sınavla öğrenci alımı yapılırken,  meslek liselerine özel sınavsız programlarda mevcuttur. Yüksek Lisans programlarını okumak için lisans programından mezun olup sınava girip alanında uzmanlaşmak isteyenler için açılmış bölümdür. Doktora içinde yüksek lisans mezunu olup sınava girip hak kazanmak gerekiyor.
YAYGIN EĞİTİM
Halk Eğitim merkezleri tarafından örgün eğitim dışında kalan bir eğitimdir. Yaş sınırı olmaksızın yediden yetmişe herkesin faydalandığı bir eğitim basamağıdır.
 
Singapur
Zorunlu eğitim 10 yıl olup eğitim alanında teknolojiyi etkin kullanan Singapur tüm eğitim basamaklarında en az iki dilde eğitim vermektedir.
OKUL ÖNCESİ
Singapur’da okul öncesi eğitim 3-6 yaş arasını kapsamaktadır ve zorunlu değildir. 
 
Kindergarden olarak adlandırılan anaokulları 3 ile 6 yaş arası çocuklara 3 yıllık okul öncesi eğitim programı uygularlar. Bu 3 yıllık program “Nursery”, “Kindergarden1” ve “Kindergarden2” olarak bilinen üç kısımdan oluşur.
Dil eğitimi ile birlikte temel becerilerin verildiği basamaktır.
İLKÖĞRETİM
İlköğretim eğitimi toplam 6 yıldır. 7-12 yaş aralığını kapsar.
İlköğretim, 1. ve 4. sınıflar arasındaki 4 yıllık “Temel Evre” ve 5. ve 6. sınıfları kapsayan 2 yıllık “Yönlendirme Evresi         “nden oluşmaktadır.
5. ve 6. sınıflarında öğrenciler yetenekleri doğrultusunda EM1, EM2 ve EM3 adında 3 dil grubundan birine yerleştirilirler.
6. sınıfın sonunda tüm öğrenciler kendi öğrenme hızlarına ve yeteneklerine uygun ortaöğretim programlarına yerleştirilebilmek için “İlköğretimi Bitirme Sınavı”na girmektedirler.
ORTAÖĞRETİM
Eğitim 4 ya da 5 yıl olabilmektedir. Ortaöğretime başlama yaşı 13’tür. Tam gün eğitim alırlar. İlköğretim bitirme sınavı sonuçlarına göre Özel Açık ve Normal Akademik veya Normal Teknik programlarından birine yerleştirilmektedirler.
Üniversite Öncesi Programlar
Teknik ve politeknik kurumlar olarak adlandırılan bu kurumlar endüstriye ara eleman yetiştiren programlardır. Bu kurumlarda işletme, dijital medya, iletişim ve üretim gibi alanlarda eğitim yapılır.
ÜNİVERSİTELER
Singapur’da 4 devlet üniversitesi bulunmaktadır. Bunlardan “National University of Singapore” ve “Nanyang Technological University” 2010 yılında en iyi yüz üniversite listesine girmiştir. Nayang üniversitesi öğretmen yetiştiren bir üniversitedir.
Singapur’daki devlet üniversitelerinin giriş koşulları çok ağırdır ve amaçları en yüksek kabiliyetteki öğrencileri çekebilmektir.
Türkiye Eğitim Yönetimi ve Denetimi
Türkiye eğitim sistemin başında Milli eğitim bakanlığı bulunmaktadır. Milli eğitim bakanının 4 tane bakan yardımcısı ve onların altında birimler mevcuttur. Milli eğitime ayrılan bütçe yaklaşık olarak % 12 olmakta ve Türkiye de eğitim her kademesi ücretsizdir. Okulları müdürler ve müdür yardımcıları yönetmektedir.  Müdürlük ve müdür yardımcılık alımları sınavla birlikte mülakatla alındığı gibi görevlendirme şeklinde reesende atama yapılabilmektedir. Okulları, müdürler denetler ancak gerçek denetim ilde bulunan veya bakanlığa bağlı müfettişler tarafından yapılmaktadır.
 
Singapur Eğitim Yönetimi ve Denetimi
Singapur’da eğitimden sorumlu en üst makam Eğitim Bakanlığı’dır. Eğitim politikalarının hazırlanması ve yürütülmesi Eğitim Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Bakanın eğitim işlerini yürütmesini kolaylaştırmak için bir de politik bir kurul vardır. Politik kurul, hükümet ve parlamento üyelerinden meydana gelmektedir. Devlet okulları tamamen ücretsiz olup hükümet 2018 de 14 milyon dolar bütçeye ayırmıştır. Yöneticiliği seçenler ilk önce bölüm başkanı olarak görevlendirilir ve bazı durumlar karşında tutum, davranış ve tepkileri ölçülür. Buradan geçen adaylar 6 aylık ücretli üst düzey yöneticilik eğitimine alınır. Her yıl sadece 35 kişi bu eğitime alınır. Singapur eğit ve seç modelini değil seç ve eğit modelini uyguluyor.  Okul yönetiminde denetim merkezi bakanlığa bağlı kişiler, öğrenci velileri ve denetime tabi tutulan okulun türdeş okul idarecileri tarafından yapılır.
Türkiye’ de Öğretmen Yetiştirme ve Atama Politikaları
Eğitim Fakültelerinden veya Fen Edebiyat Fakültelerinden Formasyon alarak mezun olan kişiler öğretmen olabilmektedir. Osym tarafından yapılan Kpss de başarılı olan öğretmen adayları mülaklatı geçmeleri taktirde sözleşmeli öğretmen olarak atanır. Öğretmen olmanın tek koşulu sınavı geçmek yeterli olup herhangi bir yetenek istenilmemektedir.
Singapur’da Öğretmen Yetiştirme ve Atama Politikaları
Öğretmen adayları lise son sınıfta yüksek akademik kapasiteye sahip öğrenciler arasından okul müdürlerinin de katıldığı paneller yardımıyla seçilir. Akademik başarı yanında mesleğe yatkınlıkta aranır. Öğretmenlik okuyacak öğrencilere diğer alanlardan yeni mezun olmuş birinin alabileceği maaş kadar burs verilir. Bütün öğretmenler, Nanyang Teknoloji Üniversitesi bünyesinde çalışan Ulusal Eğitim Enstitüsü’nde eğitim alırlar. Bu kurumdan mezun olan yeni öğretmenlere mentor atanır. Akademik başarıyla burada başvuranlardan sadece %30 u alınır ve sonra tekrar Çocuklara ve Eğitime ilgiye göre tekrar eleme) yapılır. İkinci aşamada bu adayların kültür düzeyi değerlendirerek yine eleme yapılır. Üçüncü aşamada adaylarla görüşmeler yapılarak tutum, zeka, davranış testleri uygulanır ve eleme yapılır bu aşamayı da geçen adaylar Ulusal Eğitim Enstitüsü ne maaşlı eğitime alınırlar. Burada verilen eğitimlerle ilerleme sağlanmaya başlanır yapılan testler tekrarlanarak gelişme gösteremeyenler sistemden elenirler. Singapur’da öğretmen olmaya başvuran 6 kişiden sadece 1 kişi öğretmen olabilmektedir. Öğretmen maaşları oldukça yüksek olup başarılı öğretmenlere ek ücret ödenmektedir.
 
Türkiye Ders İşleniş Şekli, Ölçme Değerlendirme Sistemleri, Tatiller, Ders Saatleri
Bakanlığın belirlemiş olduğu müfredat kapsamında ders işlenir. Yıllık ve günlük planlara bağlı kalınır. Ölçme Değerlendirme ilkokul 4. Sınıftan itibaren yazılı yoklama şeklinde yapılır. 8. Sınıfta liselere yerleştirme, 12. Sınıfta ise yüksek öğretime geçiş için sınavlara girilir. Üniversitelerin sınavları değişkenlik gösterse de vize ve final şeklinde yapılmaktadır. Son olarak mesleğe atanmak için Kpss ye girmek gerekir. Eğitim öğretim Eylül ortalarında başlanır Haziran ortalarında biter. Son değişik ile Kasım ve Nisan da bir haftadan oluşmak üzere iki ara tatil daha eklendi. Ancak 180 iş günü sabit olarak kaldı. Ders Saatleri  40 dakikalık derslerden ilkokulda 30, ortaokullarda 35, liselerde 40 ve meslek liselerinde 44 saat olarak işlenilmektedir.
Singapur Ders İşleniş Şekli, Ölçme Değerlendirme Sistemleri, Tatiller, Ders Saatleri
Bakanlığa bağlı programlara göre dersler işlenir. Derslerde çift dili eğitim verilirken İngilizce zorunlu olmaktadır. Matematik ve fen dersleri ana dersler olarak kabul edilir. Teknolojiyi derslerde etkin bir şekilde kullanmaktadırlar. 4. Sınıftan sonra dil seviyelerine göre M1, M2, M3 sınıflarına ayrılır. 6. Sınıfın sonunda  İlköğretimi bitirme sınavına girerler. Sınavda başarılı olmayanlar sınıfta kalırlar. Ortaöğretimde sınavlar mevcut olup ilgi ve yeteneklere göre yönlendirilir. Ortaöğretimin sonunda  gco adlı sınava girerler.
 
 

Bu konuyu yazdır

  OKUMAK LAZIM
Yazar: İsmail malatya - 29-04-2019, Saat: 22:51 - Forum: Üye Ol Şiir Ekle - Yorum Yok

OKUMAK LAZIM
BUNU ALIŞKANLIK HALİNE GETİRMEK LAZIM

Bu konuyu yazdır

  Bizi Bizden Bölmeyin
Yazar: Caglari - 16-04-2019, Saat: 01:31 - Forum: Savaş ve Barış Şiirleri - Yorum Yok


Bizi Bizden Bölmeyin

Adem den, havva dan geldik cihana,
Biz kardeşiz bizi bizden bölmeyin...
Nedir bu tafralar nedir bahane?
Biz kardeşiz bizi bizden bölmeyin....
.........Bölmeyin bölmeyin bizi bölmeyin
.........Biz kardeşiz bizi bizden bölmeyin
***
Yasalar, rejimler, töreler ile,
Darasız, tartısız, fireler ile,
Firavun misali hileler ile,
Biz kardeşiz bizi bizden bölmeyin....
.......Bölmeyin bölmeyin bizi bölmeyin
.......Biz kardeşiz bizi bizden bölmeyin
***
İnsanın İnsana dost nedir farkı?
Kim kime ne vermiş alamaz hakkı?
Sanmayın dört Kitap dördüde farklı,
Fikir başka başka bizi bölmeyin
Biz kardeşiz bizi bizden bölmeyin....
........Bölmeyin bölmeyin bizi bölmeyin
........Biz kardeşiz izi bizden bölmeyin
***
Söz&Müzik: Aşık Çağlar-Muammer Çalar

http://www.caglari.com Online müzik Shop
https://itunes.apple.com/nl/album/hosgoru-4/id966884934

Bu konuyu yazdır

  Trt Çocuk “Dinozor Makineleri” Adlı Çizgi Dizinin Sözel, Fiziksel, Duygusal Şiddet
Yazar: admin - 15-04-2019, Saat: 15:35 - Forum: Kişisel Gelişim Yazıları - Yorum Yok

“Dinozor Makineleri” Adlı Çizgi Dizinin Sözel, Fiziksel, Duygusal  Şiddet  İle

Uygun Olmayan Davranışları Tespit Etme
 
Hedef Kitle: +4 Yaş
Oyuncular:  Ty Rux, D-Structs, Dozer, Tonton, Skya, Revvit, Klik Klek, Sakpit, Ace, Waldo, Garby
Yapımcı:  Ron Burch David Kidd
İncelenen Bölümler: 3-6-7-9-14. Bölümler
Kanal: Trt Çocuk
 
Çizgi Dizi Hakkında Kısa Bilgi
Dinozor Makineler’de dost canlısı Ty Rux’ın yaşadığı yerdeki yanardağın patlaması ile vadi kızgın lavların altında kalır. Ty Rux kaçarken yaralanır ve kendini yeni bir yerde bulur. Burada Revvit ile karşılaşır ve bu bölgede yaşamaya karar verir. Oysa burası uzlaşmaz ve yalnız dinozor D-Structs’ın bölgesidir ve başka bir Dino Trux’ın burada yaşamasına istemez. Ty Rux bölgedeki diğer dinozorlarla korunaklı yeni bir yaşam alanı inşa ederken, D-Structs ile mücadeleye başlar.
 
Giriş:
            Bu çizgi dizi başından sonuna kadar her türlü şiddeti içinde barındıran özellikle fiziksel şiddet ( Parçalama, çarpışma, dövüş) gibi sahneler ile dolu olan bir çizgi dizidir. Büyük, küçüğü, güçlü zayıfı ezer şeklinde bir algıyı çocuklara yansıtması ayrıca endişe verici bir durumdur. Parçala, ufala diye giriş müziği olan bir çizgi dizinin çocuklara katacağı ne olabilir? Görsel olarak bakılınca da kötü karakterlerin aşırı çirkin olması olağan bir durum iken iyi karakterlerin şekli de pek sevimli değil. Korku ile birlikte endişe, stres, tedirginliğin hat safhada olduğu bu çizgi dizi sonu her zaman iyiler kazanıyor şeklinde seyircisini öyle mutlu ediyor. Mutlu sondan önceki yaşanan olayların vermiş olduğu tahribatlar ne olacak? Bu sorunun cevabını sadece kar amacı güden kanallar kolayca verebilir iken bence Trt gibi bir kanal bu çizgi diziyi kanalında paylaşmadan önce detaylı bir şekilde izlemesi gerekmektedir.
 
Uygun Olmayan Fiziksel Davranışlar
D-Structs adlı dinozor makine Trux’lar ile sürekli çatışma ve kavga halinde olması.
D-Structs adlı makine ile ona yardımcı olan diğer makineleri çirkin ve korkutucu olmaları.
D-Structs yanında dolaşan küçük aleti sürekli azarlayıp aşağılaması ve fırlatması.
D-Structs güçlü zayıfı ezer algısını yansıtması.
D-Structs Truxları sürekli tehdit etmesi.
D-Structs Truxlara karşı sürekli tuzak kurması.  Örnek (Bölüm: 7 Dakika: 17:57 )
Scepter olsun D-Structs olsun Truxlara karşı olan diğer makinelerin girizgah kısımları korkutucu gölge veyahut ani girişler ile korkuya sebep olması. Örnek( Bölüm 3 Dakika: 02:33)
Scepterlar konuşmadıkları halde gördükleri herkese saldırmaları
Scepter’lar adlı aletlerin korkutucu olmaları yetmiyormuş gibi Trux’ları gördükleri yerde saldırmaları.
Özellikle Trux’lara karşı olan diğer makinelerin seslerinin yüksek ve doğadaki vahşi canlılardan esinlenerek seslendirme yapılması.
Truxların bile kendi aralarında kavga etmeleri. Örnek (Bölüm: 3 Dakika: 09.28 – 10.12)
Truxlar bölgedeki diğer makineler sürekli kavga ve dövüş ile sorunlarını çözmek zorunda olduklarını yansıtması.
Makine olmaları itibari ile işlerinin çoğunu fırlatarak ve çarpışarak yapmaları.
D-Structs o bölgedeki tek egemen güç şeklinde gösterilmesi.
Ty Rux ile D-Structs ölümüne düşman oluşları.
 
Uygun Olmayan Sözel İfadeler:
En başındaki müziğin sözlerinden başlarsak “parçala ufala” kelimeleri çocuk yaştaki çocuklara pek uygun olmadığının göstergesidir.
D-Structs’ın sürekli “ezmek” fiilini kullanması.
D-Structs rakipleri olan Truxları sürekli hurda şeklinde benzetimler yapması.
Truxlardan olan Dozer adındaki makine “ Siz ne saçmalıyorsunuz bu bir top” cümlesindeki saçmalama kelimesinin kullanılması. (Bölüm: 7 Dakika: 04.36)
D-Structs yanında duran makinelere hep emir kipi ile iş yaptırması.
“Kızıyorum” kelimesinin az da olsa söylenmesi.
D-Structs yanında duran makineler “ Hurda kafa” şeklinde hakaret etmesi.
Küçük aletlerin sürekli yaşanan olaylar karşısında korkutucu, korkunç gibi kelimeler kullanmaları.
Dozer- Ton Ton – Skya adlı Truxların kavga sonunda birbirlerinin şekillerini küçümsemleri
D-Structs birincil çoğul eki yerine hep ikincil tekil yani kendisin başardığını söylenmesini istemesi.
Zararlı Duygusal Etkiler:
Çizgi dizinin ana duygusu korku ve panik olması.
Özellikle kötü karakterlerin ilk gösterimleri aşırı korkutucu olması.
Truxların çoğu zaman kavga etmeleri ve bu kavgalarda parçalanma ve tehlikelerden son anda kurtulmaları.
D-Structs gibi güçlü karakteler karşısında diğer makinelerin aciz ve çaresiz olmaları.
Mekanik kuşların görünüşleri ile birlikte seslerinin korkutucu olması.
Truxların dahi görünüşleri sevimli olmadığı gibi diğer kötü karakterleri çirkin şekilde tasarlanması.
D-Structs adlı makinenin her şartta Truxları yok etme arzusu.
D-Structs ile Ty Rux arasındaki düşmanca duyguların olması.
D-Structs kendisi dışında hiç kimseyi önemsememesi.
Tuzakların ve saldırıların fazla olması yüzünden izleyicisini tedirgin etmesi.
Truxlar iyi temsil etmelerine rağmen gereksiz yere kavga edip küsmeleri.
Truxların düşmanlarının fazla oluşu tedirginliğin hakim oluşu.
D-Structs en ufak sorunda sinirlenip kızması.
D-Structs Truxlara karşı gereksiz yere nefret ve kin duyması.
D-Structs uzlaşmanın mümkün olmayışı.
Her kötülüğün içinde iyilik vardır sözünde D-Structs istisna tutulması.
Uygun Olmayan Davranış:
Ateş böcekleri yüzünden mekanik kuşlar tarafından saldırıya uğrayan Truxların yanındaki küçük aletler ateş böceklerini mağaradan atmak için ağzı ile yakalayıp kuyruk tarafından (poposundan) atmaları…
Garby adındaki makine su arayan Truxlara su vermek için taş yiyip poposundan su çıkarmayı dener ancak onun yerine osrurur.
 
Değerlendirme ve Sonuç:
Transformers ile mukayese etmek ne kadar doğru olur bilmiyorum ancak sanki bu filmden ilham alınmış bir çizgi dizi gibi görünmektedir. Özellikle oyun çağında olan çocuklarımızın oyuncakları ile oynarken bu çizgi diziden etkilenmemeleri mümkün değil. Oyuncaklarına zarar verme eğilimini artırmak ile birlikte etraflarında bir düşman ile çekişmeleri gerektiği bir karaktere çocukları sürüklemektedir. ( Okulda kendisini Ty Rux ve arkadaşını D-Structs diye söylemler ile dövüşen ilkokul çocuklarına şahit oldum.)
            Fiziksel, dugusal ve sözel şiddet içeren bu çizgi dizinin belki de en doğru tarafı Truxların birlikte hareket ederek yardımlaşması sonucunda mutlu sona ermeleri. Ancak ila zor bir durumdan kurtulmaları için kavga etmeleri çözümün sanki şiddetten geçtiğini savunan tarafı bu çizgi diziyi bitiren en önemli eksiğidir.
            Şiddet içeren sahnelerine baktığımızda ise sinema filmlerinde olduğu gibi korku öncesi sessizlik ve ani girişler ile korkuyu artıran bölümlerin olması sanki bir çizgi dizi değil de  bir korku filmi çekercesine sahnelerin sıklıkla olması ayrıca endişe verici bir durumdur. Bu çizgi dizinin hitap ettiği kesimin çocuklar olduğunu unutmuş olduklarının göstergesidir.
Öneri:
            Trt gibi değerlere önem veren bir kanalın bu tip çizgi dizileri daha detaylı incelemeleri ki yabancı bir çizgi dizi olması (DreamWorks Dinotrux) kültürel değerler ile birlikte diğer eksiklerini detaylı incelemesi gerektiğini düşünüyorum. Trt şuan ülkemizde çizgi dizileri en kaliteli olan kanal olmasının vermiş olduğu sorumluluklar ile birlikte bir devlet kanalı olması sorumluluğunu daha da fazlalaştırmaktadır. Trt değil de sanki Carton Network’a ait bir çizgi dizi gibi geliyor.
            Yapımcısı ve senaristine gelince illa savaş veya dövüş olmaları gerekmiyor. Bir ağaçlandırma, su bulma, tünel yapma vb. gibi zorluklar ile mücadele etsinler. İlla D-Structs veya diğer makineler ile savaştırmak gerekmiyor.
            Ebeveynlere gelince duygusal, fiziksel ve bilişsel olarak çok hassas bir dönemde olan çocuklarımızı bu tip çizgi dizilerden korumamız gerekmektedir. Çizgi dizi yerine masal veya kitap okumamız, yahut doğal ortamlarda gerçek bir hayat sunmamız en sağlıklı yollardır. Hele ki teknolojilerin büyükleri bile hapsettiği bir dünyada çocuklarımızı elimizden alırlar. O yüzden önce kendimiz ve sonra çocuklarımıza çok dikkat etmemiz gerekmektedir.
 
Not: Dinozor Makineleri Trt bile kendisi sitesinde paylaşmıyordu. O yüzden bölümlere ulaşmam çok zor oldu.
Kaynak: www.youtube.com www.indirvideoizle.com www.dailmotion.com


Hazırlayan Sefa Tuaç

Bu konuyu yazdır

  2019 18 Mart Çanakkale Zaferi Programı
Yazar: admin - 09-03-2019, Saat: 10:50 - Forum: Belirli Gün ve Haftalar Şiirleri - Yorum Yok

Dünden-Bugüne ÇANAKKALE

“O ANLAR”
 
 
(müzik eşliğinde slayt gösterisi yapılacaktır)
 
1.   -  
Çanakkale Savaşı’nda adından sıkça söz edilen siperlerdeyiz… Karşılıklı iki siperin 3-4 metreye kadar yaklaştığı siperler... Bu resimde Türk askerlerinin siperlerde bekleyişini görüyoruz.
2.  
Yine bir siperdeyiz… Bu da bir Anzak siperi... Başkaları önde savaşmaktan yorgun düşmüş, geldikleri uzak kıta Avustralya’da sevdikleri akıllarında, vaat edilen hiçbir şeyi alamamanın üzüntüsüyle duruyorlar. Başlarındaki su testisi de onlara tanıklık ediyor.
 
3.  
İngilizlerin son teknoloji silahlarına donanmalarına karşılık sadece iki askerin kontrol edebildiği bir makineli tüfek. Bu savaş, bize savaşı kazananın silahlar değil, vatan sevgisi olduğunu bir kez daha hatırlatmıyor mu?
 
6-  
4.   Çanakkale’de müzede sergilenen İngiliz şişelerinden biri… İngilizlerin olduğu bir karargâh… Masalarında yiyecekler, içecekler, kendi ülkelerinin güneş batmayan imparatorluk olduğunu düşünüp nasıl da eğleniyorlar... Beş çayını İstanbul’da içme hevesindeler. Fakat o güneş batmayan imparatorluk, kısa bir süre sonra arkalarına bakıp Çanakkale Boğazı’nın sularını nasıl da terk edip gidecek.
5.    
     Gözler düşmanda, eller tetikte.
     Dikkat!!!!    Nişan Al  !!!!! Ateeeş!!!!
     Dün düşman Anzaktı, Fransızdı, İngilizdi, şuydu, buydu…
     Bugün düşman cahillik, bugün düşman fakirlik, bugün düşman ayrımcılık….
 
6- Cumhuriyetimizin temel taşları…
Aziz vatanımızın ana anahtarı: Anafartalar Kahramanları….
 
7- Sonsuza dek yaşayacaklar ölümsüzlükle…
      Omzunda silah, dilinde memleket türküleriyle…
8-  Bayraklarını teslim edecekleri yeni Alay’ı hala arar gibiler….
        Onlar aramaktan vazgeçmediler…
        Biz de vazgeçmeyeceğiz… Tüm ülke insanlarının Alay’a dahil olduğunu görmeden ASLA!
 
9- Metrekareye 6000 mermi… Yani her bedende yaklaşık 3000 mermilik yer bulmuştur….İnanılacak gibi değil…    Değil mi?
 
10-Önde deniz, arkada birden yükselen tepeler ve arada daracık bir koy… Anzak Koyu…
 
11-Ve Anzak Koyu’nun şimdiki hali. Yemyeşil bir tepe, incecik bir sahil. Olması gerektiği gibi. Otlar nasıl da lodosun esintisiyle sallanıyor. Sanki burada hiç savaş olmamış gibi. Doğa kendini çok çabuk yenileyip Çanakkale Savaşı’nı unutturabilir ama biz bu savaşı yüreklerimizde asla unutmamalıyız.
 
12-
Seddülbahir kıyıları. Gemilerden bir yan yatmış, hareketsiz halde.  Bu renksiz fotoğraf bize denizi ve karayı gri tonlarında veriyor. Savaşın soğukluğu nasılda fotoğrafa yansımış. İlerde kara ve deniz bağımsız birer yer olarak yaşayacağı günleri düşüyor olmalı.
 
 
13-
O suların şimdiki hali. Deniz ne kadar mavi, kara ne kadar yeşil. Dedelerimizin yarattığı bu güzellik şimdi barış ve huzur içinde yaşadığımızın bir göstergesi değil mi?
 
14-
Anafartalar sahili. Kıyıya küçük bir gemi yanaşmış. İyice zarar görmüş.
 
15- Güneşin batan kızılığı bu gemi kalıntılarına nasıl da tanıklık ediyor.
 
16-
Arkada Jandarma Şehitliği Çanakkale Savaşı boyunca bütün olaylara tanıklık etmiş. Ve önde bir komutan. Ben size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum diyen o komutan Mustafa Kemal. Belinde kılıcı ile aceleyle bir yere gidiyor. Savaş boyunca aşırı derecede verdiği kilolar yüzüne yansımış. Nasıl ki İstiklal Marşı’nı yazan Mehmet Akif Ersoy ilk önce Çanakkale Şehitlerine adlı şiirle tanınmışsa,  aynı Çanakkale Savaşı da Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı başlatmadan önce tüm yurtta tanınmasını sağlamıştır. İki önemli insan bu savaşta doğmuştur.
 
17-
Şimdi o şehitliğin tam önünde yükselen bir Türk Bayrağı var, bir önceki resimde orada Atatürk yok muydu?
 
 
18 
O zaman çadırlar, karargahlar kurulmuş bu tepelik şimdi  o derin sakinliğin içinde geçmiş günleri anıyor olmalı.
 
19
Askerlerimiz. Bu nasıl bir tablodur. Askerlerimiz yaz günlerinin kavurucu sıcağında en çok sıkıntısını çektikleri susuzluktan ancak böyle az görülen bir çeşme başında kendilerini dindirebiliyorlar. Onlar yemek yerken sıraya geçiyor, onlar su içerken sıraya geçiyor. Onlar yemek için sıraya geçiyor acele etmiyor, su için sıraya geçiyor acele etmiyor, ama onlar siperlerden çıkarken şehit olmak için acele ediyor coşkuyla atıyor düşmanın üstüne. Bu su sırası bekleyen kahramanların hiçbiri de yaşamıyor şehit olmuş desek yalan söylemiş olur muyuz?
 
20-
Günümüzde çeşme orada, askerler yok. Nerdeler? Onları aramak boşuna, onları içimizde aramak onları anarak aramak, onları  Çanakkale’ye giderek aramak gerekmez mi?...
 
BURDURLU tahiroglu Hilmi
BİLECİKLİ Eyüpoğlu Mustafa
TRABZONLU Hamitoğlu Abdullah
GAZİANTEPLİ Türkmenoğlu  Kadir
İSTANBULLU Mustafaoğlu Ali
SAKARYA ŞEHİTLERİ
KORE ŞEHİTLERİ
AFRİN ŞEHİTLERİ
GÜNEYDOĞU ŞEHİTLERİ
 

Bu konuyu yazdır

  İsimli 18 Mart Çanakkale Zaferi Oratoryosu
Yazar: admin - 09-03-2019, Saat: 10:47 - Forum: Belirli Gün ve Haftalar Şiirleri - Yorum Yok

18 MART
ÇANAKKALE DESTANI
ORATORYOSU
 
 
 
 
HAZIRLAYAN: MURAT KÜÇÜK
 Sınıf seviyesi: 4+
 
 
Öğrenci Sayısı: 5 Kız, 4 Erkek
 
 
Koro sayısı: İstenildiği kadar
 
 
Kıyafetler:
 
Kız öğrenciler:
         Geleneksel Anadolu kadın kıyafetleri.
 
Erkek Öğrenciler:
         Ertuğrul: Asker Kıyafeti.
         Ufuk: Asker kıyafeti.
         Rıza: Geleneksel Anadolu erkek kıyafeti.
         Ömer: Bir kolu ve bir ayağı sargılı asker.
 
 
Müzik:
         Çanakkale Türküsü sözsüz(Arka planda çalacak).
 
 
Uyarılar:

·                 Çanakkale Türküsü arka planda çalarken koro, söz kısmına giriş yerlerini iyi ayarlamalıdır, gerekirse söz kısmı gelene kadar beklenilmelidir. Arka plana müzik koymazsanız herhangi bir ayarlamaya da gerek kalmaz, fakat vermek istediğiniz etki azalır(Müzik olmalı).
 
·        Kıyafet ve öğrenci sayıları duruma göre tekrar değiştirilip, ayarlanabilir.
 
·        Bu oratoryo alıntılardan düzenlenmiştir.
 
·        Olabilecek yanlışlıklar ve hatalardan şahsım ve web sitem sorumlu tutulamaz.
 


 
 
(ÇANAKKALE GİRİŞ MÜZİĞİ)
 
SEVAL: YENİLMİŞTİ ORDULARIMIZ, YILLARCA SÜREN SAVAŞLARDA GÖZYAŞI DÖKMÜŞTÜ ANALAR, CEPHELERDEN DÖNMEYEN KINALI KUZULARININ ARDINDAN, GELMİYORDU CEPHELERDEN BABALAR.
 
(ÇANAKKALE GİRİŞ MÜZİĞİ)
KORO:
Çanakkale içinde vurdular beni, (X2)
Ölmeden mezara koydular beni, of gençliğim eyvah. (X2)ÖMER: BİR AYAĞIM BALKANLARDA KALDI, BİR KOLUM TRABLUSGARPTA. ÇANAKKALE DEDİM SON GÜCÜMLE, ÇANAKKALE.
 
(ÇANAKKALE GİRİŞ MÜZİĞİ)
KORO:
Çanakkale köprüsü dardır geçilmez, (X2)
Al kan olmuş suları bir tas içilmez, of gençliğim eyvah. (X2)SULTAN: KALK YİĞİDİM. YİNE DAĞ BAŞINI DUMAN ALDI. PARÇALANDI BİR KITANIN TOPRAKLARI. ASLAN PAYINI, ASLAN OLMAYAN ALDI. KALK YİĞİDİM. YİNE DAĞ BAŞINI DUMAN ALDI.
 
(ÇANAKKALE GİRİŞ MÜZİĞİ)
KORO:
Çanakkale içinde aynalı çarşı, (X2)
Anne ben gidiyorum düşmana karşı, of gençliğim eyvah. (X2)

 
 
RIZA: TÜRK’ÜN SON KALESİNDE, SON SIĞINAĞINDA HARAP OLMUŞ BAHÇELER, VİRAN OLMUŞ BAĞLAR, BÜLBÜL ÖTMEZ, GÜLLER AÇMAZ OLMUŞTU VE BAYRAK KEDERLİYDİ, DÜŞÜNCELİYDİ.


 
ÖZNUR: NASIL TUTSAK OLURDU BU VATAN?
 
UFUK: NASIL TUTSAK OLURDU BU GÖK?
 
RABİA: NASIL TUTSAK OLURDU BU DAĞ, BU TAŞ, BU OVA?
 
ERTUĞRUL: NASIL TUTSAK OLURDU BU GÖK ALTINDA, BU VATANDA, DAĞDA, TAŞTA, BU OVADA YAŞAYAN BU MİLLET?
 
HASİBE: TUTSAK EDECEĞİNİ SANARAK BU VATANI, BU MİLLETİ
 
 
KORO: TOPUYLA, TANKIYLA, TÜFEĞİYLE, DONANMASIYLA GELDİ GAFİL DÜŞMAN.
 
 
(ÇANAKKALE GİRİŞ MÜZİĞİ)
KORO:
Çanakkale içinde bir dolu testi, (X2)
Anneler babalar ümidi kesti, of gençliğim eyvah. (X2)

 
SEVAL: ÇELİK MEDENİYETİNİN, ÇELİK RUHLU İNSANLARI, ÇELİKTEN SİLAHLARIYLA GELDİLER.
ÖMER: KİMİ YAMYAM, KİMİ HİNDU, KİMİ BİLMEM NE BELA?
SULTAN: ÇELİK RUHLARIYLA VE ÇELİK BEDENLERİYLE, ÖLÜM YAĞDIRDILAR ÇANAKKALEDE
RIZA: GARBIN MAZLUM EVLADININ TEK SİLAHI, İMAN DOLU GÖĞSÜYDÜ. YOKTU BAŞKA HİÇBİR SİLAHI.
ÖZNUR: SEDDÜLBAHİRDE GÜN AĞARMAK ÜZERE
UFUK: BEN KARS'TAN GELDİM
RABİA: BEN EDİRNE'DEN
ÖMER: BEN ADANA'DAN
HASİBE: BEN TRABZON'DAN
KORO: BİZ ANADOLUDAN
 
(ÇANAKKALE GİRİŞ MÜZİĞİ)
KORO:
Çanakkale içinde bir uzun selvi, (X2)
Kimimiz nişanlı, kimimiz evli, of gençliğim eyvah. (X2)

 
SEVAL: KINALI KUZULAR, OSMANLININ DÖRT BİR YANINDAN AKIN ETMİŞLERDİ ÇANAKKALE'YE.
ERTUĞRUL: BEN MEHMETÇİK
SULTAN: BEN VATANSEVER
UFUK: BEN YENİLMEZ TÜRK ASKERİ
RIZA: BEN ŞEHİT OĞLU ŞEHİT
ÖZNUR: BURASI BİZİM YURDUMUZDUR
RABİA: BU TOPRAK, BU GÖK, BU DENİZ
ERTUĞRUL: CANIMIZDIR, KANIMIZDIR
HASİBE: ALDIĞIMIZ NEFES, VERDİĞİMİZ CANDIR
KORO: BİZİM YURDUMUZDUR
 
 
ÖMER: BU VATAN KİMİN?
 
SEVAL: BU VATAN TOPRAĞIN KARA BAĞRINDA, SIRA DAĞLAR GİBİ DURANLARINDIR. BİR TARİH BOYUNCA ONUN UĞRUNDA, KENDİNİ TARİHE VERENLERİNDİR...
 
 
RIZA:  BU VATAN KİMİN?
 
SULTAN: ARDINA BAKMADAN YOLLARA DÜŞEN, ŞİMŞEK GİBİ ÇAKAN SEL GİBİ COŞAN, HUDUTTAN HUDUDA YOL BULUP KOŞAN, CEPHEDEN CEPHEYİ SORANLARINDIR.
 
(ÇANAKKALE GİRİŞ MÜZİĞİ)
KORO:
Çanakkale içinde sıra söğütler,
Altında yatıyor aslan yiğitler, of gençliğim eyvah. (X2)

 
(ÇANAKKALE BİTİŞ MÜZİĞİ)
KORO: ÇANAKKALE GEÇİLMEZ.
 
 
        HAZIRLAYAN: MURAT KÜÇÜK
BEYOBASI İLKOKULU 4/A SINIF ÖĞRETMENİ

Bu konuyu yazdır

  İlkokul Öğrencilerine Çanakkale Şiirleri
Yazar: admin - 09-03-2019, Saat: 10:42 - Forum: Belirli Gün ve Haftalar Şiirleri - Yorumlar (1)

VATAN GÜNEŞİ                                            ŞEHİT OLDU

 
Henüz yirmisinde, tığ gibi                            Eşkıya yollara kurmuş pusu,
Savaşlara sürüklendi.                                    Bir patlama sesi duyuldu,
Vuruldu kahpe bir kurşunla,                         Gözlerini sarmış kan uykusu,
Şehit oldu haberi geldi.                                 Mehmetçiğim şehit oldu.
 
Gömüldü toprağın kara bağrına,                   Baba, “ vatan sağ olsun” diyordu,
Can vermişti vatan uğruna,                           Yavuklusu gizli gizli ağlıyordu,
Huzurluydu o, gitmedi zoruna                      Cenaze töreni yürek dağlıyordu,
Bedenden bayrağa akan bir seldi.                  Mehmetçiğim şehit oldu.
 
Ağladı anne, baba, kardeşi, eşi                      Akmasın istedik, çok kan aktı,
Artık bizim için o, vatan güneşi                    Durdurması gerekenler, baktı
Sönmeyecek içimizde yanan ateşi,               Ateş düştüğü yeri yaktı,
Çünkü o, ailemize ayaktı, eldi.                      Mehmetçiğim şehit oldu.
                           Şair:İsmail SAĞIR                                    Şair: İsmail SAĞIR
 
                                        
 
                                  İNSAN
 
                                  Dünya kurulmuş,
                                  İnsanın hürmetine.
                                  Tüm varlıklar sunulmuş,
                                  İnsanın hizmetine.
                                               İnsan en güçlü canlı,
                                               Kimi şeytan, kimi melek
                                               Kimileri eli kanlı,
                                               Olmasa dünya düzelecek.
                                  İnsan cana kıyar mı?
                                  Bu nasıl insanlık?
                                  Şu güzelim dünyada,
                                  Bitmeli dargınlık!
                                                      Şair: İsmail SAĞIR
            
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ÇAĞRI
Yıl 1915
Anadolu kan ağlıyordu.
Ama yılmıyordu, cesurdu.
Düşmana yurt vermiyordu.
Avazı çıktığınca haykırıyordu:
“ Çanakkale geçilmez! ”

Savaş bitmiyordu.
Bir yanda dünyanın ecnebileri,
Bir yanda Türk’ün aç yiğitleri,
Bir yanda ecnebi gemileri,
Bir yanda Elif’imin,
Gözyaşlarıyla ıslanmış mermileri,
Geçilmedi, geçilemedi,
Çünkü inanmıştık, Çanakkale geçilmezdi!

Yıl 2016
Çanakkale’yi gezdik.
Görünce Şehitler Anıtı’nı,
Tarihi hatırladık, gururlandık.
Duygulandık, ağladık,
Bir an o günleri yaşadık,
Fırladık ayağa haykırdık:
Çanakkale geçilmez!


…  … … … … … …

Ey Türk Milleti! Duy beni!
Düşman dün neyse bugün de o,
Lakin biz değiştik.
Bir yandan anarken Çanakkale şehitlerimizi,
Kimileri hiç sevmedi,
Düşmanı yurdumuzdan kovan,
Bize cumhuriyeti kuran,
Huzuru, barışı sunan,
Atatürklü geçmişimizi!Ey Türk Milleti!
Bakınız saldırıyor dört koldan,
Gizli örgütler, teröristler, rantçılar
İrili ufaklı birçok grup…
Ne olur düşünün birazcık oturup!
Yıkmak isteyenler var cumhuriyeti,
Yoksa yoksa bize çok mu geldi?
Cumhuriyetin nimetleri…


Ey Türk Milleti uyan! Kalk!
Dön bir bak en yakın komşuna!
Gördüklerin gidiyor mu hoşuna?
Nasıl da yanıyor cayır cayır!
Hiç kimseden yok hayır.
Uyanıp uykudan almazsak tedbir,
Yarın o yangın bizi de yakacak!
Korkarım ki başımızda,
Bizleri bir daha kurtaracak,
Atatürk’ümüz olmayacak!

 
                          Şair: İsmail SAĞIR
 

Bu konuyu yazdır

  Çanakkale Haftası İle İlgili Kısa Konuşma Metni
Yazar: admin - 09-03-2019, Saat: 10:41 - Forum: Belirli Gün ve Haftalar Şiirleri - Yorum Yok

ŞEHİTLER GÜNÜ

                                                 (18 Mart)
 
            Sevgili öğrenciler!
Şehit denilince aklımıza ilk önce Çanakkale Savaşı ve o savaşta şehit olan 251 bin askerimiz gelmektedir.
           Çanakkale Savaşları, Türk’ün gücünü dünyaya gösteren, “Çanakkale geçilmez” sözünü tarihe yazdıran büyük bir destandır. Ayrıca, Kurtuluş Savaşımıza temel olmuş, halkımıza kurtuluş ümidi vermiş bir savaştır.
           Sevgili öğrenciler!
           Keşke, dünyamızda hiç savaş olmasa. Her yer barış çiçekleriyle dolsa. Ne güzel olurdu değil mi? Ama olmuyor. Sen dursan düşman durmuyor. Ne yazık ki, yaklaşık 30 yıldır ülkemizde kalleşlik savaşı olarak bilinen terör olayları sürmektedir. Maalesef, ülkemizde bu güne kadar terör olaylarında yaklaşık kırk bin insanımız can verdi. Televizyonlardan izliyorsunuz, her gün birkaç askerimiz şehit oluyor. Artık, her ilde, ilçede, köylerde şehit mezarları bulunmaktadır. Bu olaylardan halkımız büyük üzüntü duymaktadır.
           Sevgili öğrenciler!
           Barış içinde bir dünyada yaşamak istiyorsanız okumalı, okumalı, okumalısınız! Kendinizi her konuda yetiştirmelisiniz.  Sizler, cahillerin peşinde değil, cahilleri kendi peşinize takıp eğitmelisiniz. Sizler, “Mecbur kalmadıkça savaşmayınız. “Yurtta barış, dünyada barış.” Diyen Atatürk çocuklarısınız. O halde, Atatürk gibi çalışkan, akıllı, barışçıl, vatansever insanlar olmalısınız. Şehitlerimizi saygı ile anıyor ve diyoruz ki, Türk Milleti asla şehitlerini unutmayacaktır!

Bu konuyu yazdır

  Kısa Çanakkale Akrostiş Şiir
Yazar: admin - 09-03-2019, Saat: 10:37 - Forum: Belirli Gün ve Haftalar Şiirleri - Yorum Yok

ÇANAKKALE

Ç anakkale geçilmez dediler, geçilmedi!
A nalar ağladı, oğullar savaştı.
N e olursa olsun dediler, cepheye gittiler;
A nalar ağladı, oğullar savaştı.
K ürdü,Türk’ü lazı çerkezi,
K imi harbiyeli, kimi liseli.
A ğası da var, çiftçiside,
L a İlahe İllallah! diyerek savaştı hepsi,
E n sonunda kazandılar bu büyük zaferi!

Bu konuyu yazdır